banner15

Rusya, sebze ve meyve alımını durdurdu

Rusya'nın Bulgaristan'dan domates ithalatını durdurdu. Türkiye'nin domates ihracatının büyük bölümünü Bulgaristan üzerinden yapıyor

Rusya, sebze ve meyve alımını durdurdu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AYMSİB Başkanı Satıcı , Türkiye'nin domates ihracatının büyük bölümünü Bulgaristan üzerinden yaptığını, ancak Rusya'nın Bulgaristan'dan domates ve üzüm ithalatını durdurduğu yönünde bilgilerin geldiğini söyledi. Bulgaristan'ın yaş meyve sebze ihracatı açısından çok önemli olduğunu ifade eden Satıcı, şunları kaydetti:

''Antalya'dan yapılan domates ihracatının dörtte birini Bulgaristan üzerinden gerçekleştiriyoruz. Rusya'nın Bulgaristan'dan domates ithalatını durdurması ihracatımızı çok fazla olumsuz etkilemez. İthalatın Bulgaristan yerine deniz yoluna kaymasıyla birlikte limanlarda bir yığılma söz konusu olabilir. Eğer limanlarda sorun çözümlenmez ise ihracatımız bu kez olumsuz etkilenir. Bulgaristan üzerinden ihracat yapmak kimsenin arzu ettiği bir durum değildi. Ancak, koşullar zorladı.'' dedi.

Satıcı, sorunun aşılması için gemi seferlerinin artırılmasını talep edeceklerini ve kara yolları üzerinden direkt ihracat yapmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35