Rusya, Türk çevreciyi serbest bıraktı

Rusya'da bir eylem sırasında gözaltına alınarak tutuklanan Türk çevreci Akhan, Erdoğan'ın ziyareti öncesi serbest bırakıldı

Rusya, Türk çevreciyi serbest bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da yaklaşık iki ay önce tutuklanan Greenpeace Türkiye gönüllüsü Gizem Akhan, Başbakan Erdoğan'ın bu ülkeye yapacağı ziyaretin hemen öncesinde özgürlüğüne kavuşuyor. St. Petersburg'daki mahkeme, 63 gündür tutuklu olan Akhan'ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Tutuksuz yargılanmasına karar verilen Akhan, 2 milyon ruble (Yaklaşık 120 bin TL) kefalet karşılığında serbest kaldı. Greenpeace, tahliye işlemleri için tekrar cezaevine götürülen Akhan yarın Türkiye'ye dönebilecek. Başbakan Erdoğan'ın bugünkü Rusya ziyaretinde konunun gündeme gelmesi bekleniyordu.

SALİH KAPUSUZ DAVAYI TAKİP İÇİN RUSYA'YA GİTTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Rusya'da gözaltında tutulan Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan'ın duruşmasını takip etmek üzere St Petersbrug'a geldi. Kapusuz, "Başbakanımız adına burada bulunmaktayım" dedi.

Primorsky mahkemesinde açıklamalarda bulunan Kapusuz, "Gizem 19 Eylül'den bu yana tutuklu bulunmaktadır. Bugün ikinci duruşması gerçekleşiyor. Ümit ederiz ki, artık hem hürriyetine kavuşması açısından, hem de memleketine dönmesi için iyi bir fırsat olacaktır. İnanıyorum ki, bu konuyla alakalı olarak arkadaşlarımızla birlikte mutlu şekilde ayrılmak istiyoruz. Önemli olan devlet ve millet olarak birbirimize sahip çıkmaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39