banner15

Rusya, Türkiye'yi örnek alıyor

Dünyada en çok alkol ve sigara tüketen ülkelerden olan Rusya'da da 'sigara ile mücadele' kampanyası başlıyor.

Rusya, Türkiye'yi örnek alıyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in onayladığı yeni programa göre 2012'ye kadar tüm sigara reklamlarına yasak gelirken, 2015'de de 'dumansız hava sahası' uygulaması başlıyor. Bunun için sigaraya uygulanan vergiler de en az on kat artırılacak.

Vedomosti Gazetesi'nin haberine göre batı markalı sigaraların paketi Rusya'da tüketiciye ulaşımı ortalama 2 dolar. Bu rakam İngiltere'deki fiyatların neredeyse dörtte biri. Sigara üreticilerine göre ise vergilerin on kat artırılması kaçak üretim ve tüketime neden olacak.

British American Tobacco'dan Aleksander Liutiy gazeteye yaptığı değerlendirmede, "Sigaraya karşı mücadelede en etkili yöntem sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi. Özellikle Rusya'da en etkili çalışma bu şekilde yapılabilir. Sınırlamalar ya da vergi yüklerinin artırılması çözüm değil" iddiasını dile getirdi.

Mevcut uygulamaya göre sigara reklamlarına bazı basılı yayınlarda izin veriliyor. Açık alanlarda reklam 2007'de yasaklanmıştı. Televizyon ve radyolarda ise 1996'dan bu yana sigara reklamı yasak.

Rusya Sağlık Bakanlığı Haziran ayından itibaren sigara paketlerinin üzerine 'sigara öldürür', 'sigara akciğer kanseri yapar' gibi uyarıcı sloganların yazılmasını zorunlu hale getirdi.

Son verilere göre Rusya'da 43,9 milyon sigara içicisi bulunuyor. Bu rakam toplam nüfusun yüzde 40'ı anlamına geliyor. Yılda sigara için 13,3 milyar dolar harcayan ülkede her yıl 500 bin kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını yitiriyor.

Putin'in onayladığı sigara ile mücadele programına göre 2015'e kadar hedef; sigara tüketimi ve ona bağlı hastalıkları dörtte bir oranında azaltmak. Birleşmiş Milletler raporuna göre nüfus sorunu yaşanan ülkede 142 milyon olan nüfus, 2050'de 116 milyona gerileyecek.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 10:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48