banner15

Rusya'dan 11,6 milyar dolarlık tehdit

Türkiye ile Rusya arasında ekonomik ilişkilerin, uçak düşürme olayından olumsuz etkilenmesi durumunda her iki ülkenin de şirketleri büyük kayıplar yaşayacak. Türk şirketlerinin yaşayacağı kayıp miktarı 11.6 milyar dolar

Rusya'dan 11,6 milyar dolarlık tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den sonra dün de önce Başbakan Dimitri Medvedev, ardından Rusya Savunma Bakanı Sergey Lavrov ‘ekonomik yaptırımlara’ işaret ederek ortak projelerin iptal edilebileceğini söyledi. Bu durum tabii olarak gözleri ekonomik ilişkilere çevirdi.

Habertürk'ün haberine göre, Rusya’ya yaptığımız ihracat ve bavul ticareti ile turizm ilk göze çarpanlar olmasına rağmen aslında en büyük kalem Türk şirketlerinin Rusya’da yaptığı üretim ve satışla elde ettiği hasılat. Rusya’ya sattığımız ürünlerde yaş meyve-sebze, tekstil ve makine teçhizatı öne çıkıyor. Rusya ana ihracat ortaklarımızdan olsa da, Rusya ekonomisindeki yavaşlamanın etkisiyle bu ülkeye yaptığımız ihracat halihazırda yıllık bazda yüzde 40 daralarak 3.7 milyar dolara gerilemiş durumda.

Türkiye’nin Rusya pazarından sağladığı en büyük faydalardan biri de Rusya’da üretip orada satış yapan Türk şirketleri. Başta inşaat şirketleri Rönesans ve Enka olmak üzere Türkler bu ülkede en az 3 milyar dolarlık hasılat elde ediyor.

Sadece Rusya’da kazanan değil, buraya ihracat yapan şirketlerin gelirleri de tehdit altında. Örneğin Koç Grubu’na ait Arçelik’in Rusya’ya 162 milyon dolarlık ihracatı bulunuyor.

Sabancı Grubu’nun Brasa’sının ise 2014 yılındaki toplam 733 milyon dolar olan cirosunun yaklaşık 7.3 milyon doları Rusya pazarından geliyor.

Türk Hava Yolları’nın toplam gelirleri arasında Rusya’nın payı yüzde 2 civarında.  Bu orandan hesapla şirketin 1.3 milyar dolar olan 2014 yılı toplam gelirlerinin 26.7 milyon doları Rusya’dan geliyor. Yine olası etkinin Pegasus için de artan bölgesel risklerin talebi baskılaması nedeniyle daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Şişecam’ın iştiraki Anadolu Cam, konsolide gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’lik kısmını Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’dan elde ediyor.

BİN İŞVEREN 36 BİN İŞÇİ

Rusya’daki Türk yatırımlarının toplam hacmi resmi rakamla 6.5 milyar dolar seviyesinde. Rusya’da yerleşik Türk işveren sayısı yaklaşık bin kişi. Dönemsel işçilerle beraber yaklaşık 36 bin Türk işçisi bu ülkede bulunuyor.

TÜRK MALLARINA SIKI DENETİM KARARI

Rusya Tarım Bakanlığı Türkiye'den ithal edilen tarım ve gıda ürünlerine yönelik denetimi sıkılaştırdığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada bakanlığın araştırmalarına göre Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerinin yüzde 15'inin Rus düzenlemelerine uymadığına dikkat çekilerek, hükümetin gıda güvenliği kurumu Rosselkhoznadzor'a denetimin sıkılaştırılması için talimat verdiği ifade edildi.

Rusya'nın Türkiye'den gıda ithalatı ağırlıklı olarak sebze, meyve ve et ürünlerinden oluşuyor.

RUSYA: GIDA AMBARGOSU YOK

Öte yandan, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in, gerekirse Türkiye'den yaş meyve ve sebze alımını durdurabilecekleri ve Türkiye'ye gönderilen tahıl ihracatının da başka ülkelere yönlendirebileceği şeklindeki sözlerine Moskova'dan "düzeltme" geldi.

Rus TASS haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi Türkiye'ye gıda ambargosunun hükümetin gündeminde olmadığını ve bu konunun kabinede tartışılmadığını söyledi.

Tkaçev, dün sabah "Rusya ithalatında Türk sebzelerin payı yüzde 20. Sebze ithalatını, öncelikle domatesi İran, Fas, İsrail, Azerbaycan ve Özbekistan sebzeleriyle ikame edebiliriz" demişti.

Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle kendisine yaptırım uygulayan ABD, AB, Kanada ve Norveç'ten yaptığı gıda ithalatını 1 yıllığına kesmesi, Türkiye'nin gıda ihracatında önemli artışa yol açmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 10:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35