banner15

Rusya'dan ekonomik yaptırım tehditleri

Rusya, Türkiye'den satın aldığı beyaz et alımını 1 Aralık itibari ile durdurduğunu açıkladı. Rus Başbakan Medvedev ise, iki ülke arasındaki birçok önemli projenin iptal edilebileceğini savundu

Rusya'dan ekonomik yaptırım tehditleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başbakan Dimitri Medvedev, uçağın düşürülmesinden dolayı suçladığı Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırım tehditlerinde bulundu. Medvedev, iki ülke arasındaki bazı önemli projelerin iptal edilebileceğini savundu.

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağından sonra iki ülke arasındaki gerilim sürüyor. Rus Interfax Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre Rusya, Türkiye'den satın aldığı beyaz et alımını 1 Aralık itibari ile durdurduğunu açıkladı.

Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı önemli ihraç kalemlerinden birini de beyaz et oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl Rusya'ya 16 milyon dolarlık tavuk eti ihraç edildi. Bu rakamın, 2015 sonu itibari ile 23,5 milyon doları bulması bekleniyordu.

ÖNEMLİ PROJELER DE İPTAL EDİLEBİLİR

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, dün Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili konuştu. Medvedev, 'suç eylemi' olarak nitelediği olayın önemli ortak projelerin iptal edilmesine yol açabileceğini söyledi.

Medvedev'in açıklamaları şöyle: Rus uçağını düşüren Türkiye iktidarının suç niteliğindeki düşüncesiz eylemleri, üç sonuca yol açtı. İlk olarak sınırların korunması dahil hiçbir ulusal çıkarla meşru gösterilemeyecek şekilde Rusya-NATO ilişkilerinde tehlikeli bir tırmanışa yol açtı.

İkinci olarak, Türkiye bu eylemiyle IŞİD militanlarını koruduğunu gösterdi. IŞİD’e ait işletmelerde üretilen petrol ürünlerinin sevkiyatına dahil olan bazı Türk yetkililerinin bu süreçten elde ettiği doğrudan finansal çıkarları göz önünde bulundurulduğunda, bu şaşırtıcı bir şey değil.

Üçüncü olarak da Rusya ile Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkileri ekonomi ve siyasi alan dahil zarar gördü. Bu hasarı telafi etmek zor olacak. Bu eylemin bir dizi ortak projenin iptal edilmesi ve Türk şirketlerinin Rus pazarındaki pozisyonlarını kaybetmesi gibi doğrudan sonuçları olabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 10:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35