banner15

Rusya'dan Türkiye'ye istihbarat desteği iddiası

Rusya'nın Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Türkiye'ye istihbarat sağlayacağı iddia ediliyor

Rusya'dan Türkiye'ye istihbarat desteği iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzvestiya gazetesi, Moskova'nın Ankara'yla, Fırat Kalkanı operasyonunda Türk ordusu için yararlı olabilecek istihbarat bilgilerini paylaşacağını yazdı.

Sputnik Türkçe’nin İzvestiya'ya bilgi veren bir askeri diplomatik kaynağa dayanarak verdiği habere göre, istihbarat bilgisi paylaşımına ilişkin anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 10 Ekim'de İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında sağlandı.

GERASİMOV, TÜRK MEVKİDAŞI AKAR İLE GÖRÜŞTÜ

"Rus delegasyonunun içerisinde Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da vardı. Gerasimov, Türk mevkidaşı Hulusi Akar'la görüşme gerçekleştirdi. Taraflar, Fırat Kalkanı operasyonu sırasında Türk asker için yararlı olabilecek istihbarat bilgilerinin Türkiye'ye verilmesine ilişkin anlaşmaya vardı" ifadelerini kullanan kaynak, "Taraflar, tam olarak hangi bilgilerin paylaşılacağını ve bu bilgilerin nasıl bir formatta verileceği konularını da tartıştı" diye ekledi.

“TÜRKLERİN ÇOK ETKİLİ İSTİHBARAT SERVİSLERİ VE SURİYE'DE DE İYİ AJANLARI BULUNUYOR”

Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin savuma komitesi başkan yardımcısı Frants Klintseviç de İzvestiya'ya demecinde, Türkiye'nin kamuoyuna ilan etmeden Rusya, Suriye, Irak ve İran'ın oluşturduğu istihbarat paylaşım havuzuna dahil olduğunu söyledi.

"Türk tarafına, telsiz telefonlarla yapılan görüşmelerin frekansları ele geçirilerek edinilen istihbarat ile uydu ve hava araçlarıyla elde edilen istihbarat bilgilerini veriyoruz" diyen Klintseviç, "Buna karşılık olarak onlar da bizimle bilgi paylaşımında bulunuyor. Türklerin çok etkili istihbarat servisleri ve Suriye'de de iyi ajanları bulunuyor" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 15:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48