banner15

Rusya'nın DTÖ üyeliği tamam

Önümüzdeki 2-4 aylık bir sürede Rusya'nın DTÖ'ye resmen üye olması bekleniyor.

Rusya'nın DTÖ üyeliği tamam

 

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam saatlerinde telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki lider, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile ilgili ikili görüşmeleri tamamladığı konusunda uzlaştı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, DTÖ üyeliği için son aşamaya gelmiş oldu. Önümüzdeki 2-4 aylık bir sürede Rusya'nın DTÖ'ye resmen üye olması bekleniyor.

Medvedev'in basın sözcüsü Natalya Timakova, "Taraflar Washington'da devam eden müzarekere sürecinin tamamlandığı konusunda anlaşma sağladı. Rusya'nın DTÖ üyeliği ile ilgili ikili görüşmeler tamamlandı" dedi. Obama ile görüşmesinin ardından Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Igor Şuvalov'la bir araya gelen Medvedev, ikili müzakere sürecinin tamamlanmasından dolayı kendisine teşekkür etti.

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin de yaptığı açıklamada, Washington'la DTÖ üyeliği ile ilgili sorunların giderildiğini, Rusya'nın DTÖ üyeliği ile ilgili sürecin ve hazrlıkların 2-4 aylık bir sürede tamamlanabileceğini kaydetti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de yaptığı değerlendirmede, Rusya'nın örgütün ortaya koyduğu sınırlamaları kabul etmeye hazır olduğunu, ancak bunların, üyeliğin gerçekleşmesinin ardından ancak uygulamaya geçebileceğini söyledi.

Rusya DTÖ müzakere grubu başkanı Maksim Medvedkov, et ithalat ürünlerine uygulanan kotalar, devlet şirketlerinin yapısı ve yerli tarım sektörüne sağlanan destek nedeni ile anlaşmazlıklar olduğunu kaydetmişti. Telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarında yaşanan ihlaller de Rusya'nın örgüt üyeliği önünde büyük engel olarak görülüyordu. Ancak Rusya'da ekonomi çevreleri örgüte üye olan ülkelerin ortalama 5-7 yıl içinde süreci tamamladıklarını, Rusya'nın 17 yıldır bekletilmesinin arkasında siyasi bir gerekçe olduğunu savunuyor. 153 ülkenin üye olduğu örgüte girebilmek için Rusya 60 ülke ile ikili görüşmeleri tamamlamış durumda.

Kaynak: cha

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 07:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48