banner39

Rusya'nın Körfez'deki yeni ortağı BAE

Rusya'nın "ciddi ve ümit vadeden" yeni ortağı Birleşik Arap Emirlikleri ile 40 farklı alanda 350'den fazla işbirliği var

Genel 09.01.2014, 10:19 09.01.2014, 19:15
Rusya'nın Körfez'deki yeni ortağı BAE

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Körfez ülkeleri ile ilişkilerini geliştirme çabasında olan Moskova yönetiminin bölgedeki en önemli ortaklarından biri Birleşik Arap Emirlikleri.. Ortak çıkarlara dayanan işbirliğinin gelecek yıllarda özellikle ticaret ve ekonomik ilişkiler alanlarında daha da büyüyeceği tahmin ediliyor.

2012 yılında Rusya ile BAE arasındaki ticaret hacmi 1,5 milyar dolara ulaştı, 2013'ün ilk yarısında ise yüzde 7,5 oranında arttı. Geçtiğimiz yıl BAE Rus ekonomisine 82 milyon dolarlık yatırım yaparken, Rusya'nın BAE'deki yatırımları 57 milyon doları buldu. Son birkaç yıl içinde BAE'nin Rusya'daki yatırımlarının oranı 2,2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Moskova'yı ziyaret eden Abu Dabi Prensi Muhammed bin Zayed'in ardından, iki ülke arasında özellikle inşaat ve finans alanlarında yatırımların artması bekleniyor. Ulaşımı, enerji sektörü ve telekominikasyon iki ülke arasında işbirliği planlanan diğer alanlar.

Analistler Rusya ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 40 farklı alanda 350'den fazla ortak yatırım projesi olduğunu belirtiyor. Önde gelen tüm Rus şirketleri BAE'de iş yapıyor.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?