banner39

Rusya'nın Suriye saldırılarına tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rusya'nın Suriye'de sivil yerleşim birimlerine düzenlediği saldırıları şiddetle kınıyorum, insanlığa sığdıramıyorum" dedi.

Genel 12.01.2016, 00:50 12.01.2016, 09:18
Rusya'nın Suriye saldırılarına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya'nın hemen her gün Suriye'de sivil yerleşi̇m birimlerine düzenlediği saldırılarla kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan sivilleri katletmesini şiddetle kınıyorum, insanlığa sığdıramıyorum" diye konuştu. 

Bakan Çavuşoğlu, Rusya'nın hava saldırılarında sivilleri vurması ve kuşatma altındaki yerleşim birimleri hakkındaki soru üzerine, bugün Rusya'nın Halep'in batı kırsalında üç farklı okulu hava saldırılarında hedef alması sonucunda 30'a yakın çocuk ve bi̇r öğretmenin hayatlarını kaybetiğini hatırlatarak, "Rusya'nın hemen her gün Suriye'de sivil yerleşim birimlerine düzenlediği saldırılarla kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan sivilleri katletmesini şiddetle kınıyorum, insanlığa sığdıramıyorum" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Suriye, bugün bi̇r yıkım içindedir. Hepimizin çatışma ortamının sona erdirilmesi için canla başla çalışması gerekirken, maalesef ateşe körükle gidilmektedir. 

Rejim, bugün Suriye'de sivil yerleşim birimlerini kuşatma altında tutmakta, kadın, yaşlı, çocuk demeden sivilleri açlık, hastalık ve ölüme mahkum etmektedi̇r. 

Kuşatma altındaki Madaya’da şu ana kadar aralarında çocukların da bulunduğu 40’a yakın sivil açlıktan ölmüştür. Zabadani ve Muaddami̇ya’da yine reji̇m kuşatması altında yaşayanlar ise sıranın kendilerine gelmesini beklemektedirler. 

Buralardan çıkmaya çalışanlar, rejimin ve Suriye’de kendi suçlarına ortak olmaya davet ettiği yabancı unsurların ve milislerin saldırılarına maruz kalıyorlar. Rejim, havada ve karada dış güçlerden askeri destek almasa bu yöntemlere başvurmaya nasıl cüret edebilir? Bu insanlar hangi suçun karşılığında böyle topluca bi̇r zulme maruz bırakılmaktadır? Sivillerin bu şekilde açıkça hedef alınması, kadınların, çocukların, bebeklerin acımasızca açlıktan ölmeleri̇ne sebebiyet verilmesi açık bi̇r savaş suçudur, insanlıkta yeri yoktur, vicdana sığmaz. Bunun tarih önünde hesabı verilemez. Burada fiilen bu kuşatmaları yapanların yanı sıra, bu uygulamalara destek verenler ve göz yumanlar da suçludur. 

Rusya’nın Suriye’de askeri operasyonlarını başlattığı 30 eylül 2015'ten bu yana ısrarla sivilleri hedef almaya devam etti̇ği görülmektedir. Rusya’nın, tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleştirdi̇ği̇ bu saldırıları inkar etmesi gerçekleri örtemi̇yor. Rusya’nın bu eylemleri Suriye’de çözüm süreci yolundaki çabaları da zora sokmaktadır. Rusya’nın sivillere yönelik saldırıları karşısında artık uluslararası toplumun sesini yükseltmesinin ve gereken tepkiyi ortaya koymasının zamanı gelmiş ve hatta geçmiştir."

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?