banner39

Rusya'nın yeni savunma bütçesi şaşırtıyor

Rusya'nın savunma harcamasının 2015 yılında 100 milyar ABD dolarını aşması bekleniyor. Putin savunma harcamalarında daha da artış olabileceğini söylüyor

Genel 10.11.2012, 14:05 10.11.2012, 14:05
Rusya'nın yeni savunma bütçesi şaşırtıyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Savunmaya en çok harcama yapan ülkelerden biri olan Rusya'nın savunma harcamaları 2012 senesi sonunda 75 milyar doları aşması bekleniyor. 2015 için savunma harcamalarının yüzde 60 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Devlet başkanı Vladimir Putin "Arap baharı ve füze kalkanı ile ilgili gelişmelerin Rusya'nın güvenliğini artırmaya yönelttiğini" savunmuş ve "2020'ye kadar 750 milyar dolar harcama yapacaklarını" ifade etmişti.

Rusya parlamentosunun alt kanadı DUMA savunma Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre de, silahlanma harcamalarının gayri safi millî hâsılaya oranı 2013 sonunda yüzde 3,2'ye, 2014'de yüzde 3,4'e ve 2015'de de yüzde 3,7'ye çıkacak.

Muhalefetten ciddi bir engele takılmayan Putin, ordunun modernizasyonu için yapılacak yatırımın küresel gelişmelere bağlı olarak artabileceğini söylüyor. Rusya'nın ulusal silahlanma programı kapsamında, diğer ülkelerden teknoloji ithâli yapabileceğini de vurgulayan Putin, 1,2 milyar dolarlık anlaşma sonucunda Fransa'dan alınan Mistral savaş gemilerini örnek göstermişti.

Rus Ordusu 10 yıl içerisinde 400 kıtalararası balistik füze, 8 nükleer denizaltı, 20 denizaltı, 600 savaş uçağı, 28 adet s-400 füze savunma sistemini daha bünyesine katmak istiyor.

Askerî alanda belirlediği hedeflerini gerçekleştirmek için çeşitli zaman aralıkları belirleyen Kremlin, 2020 yılına kadar ciddi bir değişim programını da hayata geçirmeyi planlıyor. İşin kötüsü, Rus liderin önünde ciddi bir muhalefet olmadığı için, bu durum Putin'in işini kolaylaştırıyor.

Rus ordusunun sıklıkla denediği yeni füzelerin geliştirilmesi için ciddi kaynak ayıran savunma bakanlığı radar altyapısını da büyük ölçüde değiştirecek. Rusya daha önce de Moskova ve endüstri bölgelerinin korunması için 2 adet S-400 füze savunma sistemi yerleştirmişti. Rusya, son olarak kuzey Kore'den yönelebilecek füzelere karşı da uzak doğu bölgesine s-400 sistemleri yerleştirdi.

Start anlaşması füze savunma sistemi tartışmaları sırasında yeniden gündeme gelmişti. Füze savunma sistemi kapsamında erken uyarı radarının Türkiye'de Malatya'daki Kürecik Üssü'ne yerleştirilmesine ilişkin anlaşma Rusya'yı endişelendirmiş ve Rus dışişleri bakanlığı Rusya'nın misilleme olarak askerî planlarını devreye sokabileceğini açıklamıştı.

BİREYSEL SİLAHLANMA TEHLİKESİ

Dünyanın birçok ülkesine silah ve savunma sistemleri satan Rusya'da en fazla tartışma doğuran konulardan biri de insanların ferdî silahlanması... Ülkede, yılda 100 bin adedin üzerinde ateşli silah satılıyor.

Ülkedeki suç oranlarının yükselmesiyle doğru orantılı büyüyen bireysel silahlanma rakamları, sivil toplum örgütlerini kaygılandırıyor ancak alt meclis olan Duma'da bununla alakalı ciddi bir endişe yok.

Rusya'da, kişilerin silah satın alabilmesi için reşit ve sabıkasız olması, kronik alkolik ve uyuşturucu bağımlısı olmaması şartları aranıyor. Sözkonusu şartlara sahip olanların müracaatı olumlu neticelenirse, 5 yıllık ruhsat veriliyor.

Ruhsatsız silah bulundurmanın cezası hiç de hafif değil: Havalı ve bayıltıcı silahlar için 2 yıl, ateşli silahlar içinse 4 yıl ruhsat sahibi olmayanların kesin hapis cezası var.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?