banner15

Sadaka nedir ? Yardımın gizlice verilmesi hassasiyeti..

Yardımın gizlice verilmesi kişinin egosunun yok edilmesine yardımcı olur ve eğer yardım açıkça samimi bir şekilde verilirse, diğerlerini de aynı şekilde yapmaya teşvik eder.

Sadaka nedir ? Yardımın gizlice verilmesi hassasiyeti..

Sadaka nedir ?

Sadaka kelimesinin kökü, aynı zamanda 'bakım' kelimesiyle aynı olan 'sevgili' anlamına gelen Latince kelimesinden gelir. 

İslam geleneğinde, sadaka çeşitli türleri vardır, ancak kullanılan anahtar terimlerden biridir. Bakara Suresi ayet 280'de belirtildiği gibi: وَاِنْ كَانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ اِلٰى مَيْسَرَةٍۜ وَاَنْ تَصَدَّقُوا خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ 

"Eğer eli darda olan birisi borçlu ise eli genişleyene kadar beklemek gerekir. Şu da var ki, eğer bilirseniz bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır."

İslam inancında sadaka iki kısımdan oluşur. Birinci kısım niyet ve ikinci kısım eylemdir. Sadaka veren kişinin saf niyeti olmalı, başkalarına servetinden, zamanından veya yeteneğinden sadece Allah'ı ​​memnun etmek için vererek yardım etmek istiyor. 

Hayırseverlik eylemini egolarını veya kamu kişiliğini inşa etmek için kullanmazlar

İkinci kısım, hayır işinin eylemidir. Bu bölüm, ilk yardım niyetinden ağır bir şekilde etkilenmektedir, çünkü hayırseverlik eyleminin sebepleri eylemi kendisi etkilemektedir. Amacı Allah'ı memnun etmek isteyenler bunu mütevazi bir şekilde yapmalı. Hayırseverlik eylemini egolarını veya kamu kişiliğini inşa etmek için kullanmazlar, çünkü bu eylem doğrudan Allah'ı ​​memnun etmek niyetiyle doğrudan bir çatışma içindedir. 

Hazreti Muhammed'in (as) sadaka olarak sayılan en basit eylem olan bir gülümsemeyi bile tavsiye ettiği bir hadisi var.

Sahabe kendisine, “verecek bir şeyimiz yok ya Rasûlullah” dediğinde Allah Rasûlü, “İnsanlara tebessüm etmeniz de sadakadır” buyurmuştur.

Kur'an-ı Kerim, çeşitli yardım türlerine gönderme yapan birçok ayete sahiptir. Bu ayetlerden biri, hayır kurumunun verdiğiniz miktarla ilgili olmadığını şart koşuyor: “Yani bir atomun ağırlığını kim yaparsa görecektir (Kur'an-ı Kerim 99: 7)”.

Bakara suresi ayet 274 şöyle der:  اَلَّذ۪ينَ يُنْفِقُونَ اَمْوَالَهُمْ بِالَّيْلِ وَالنَّهَارِ سِراًّ وَعَلَانِيَةً فَلَهُمْ اَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْۚ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık olarak hayra sarfedenler için rableri nezdinde ecirleri vardır; onlar için ne korku olacak ne de üzüleceklerdir.

Yardımın gizlice verilmesi kişinin egosunun yok edilmesine yardımcı olur

Yardımın gizlice verilmesi kişinin egosunun yok edilmesine yardımcı olur ve eğer yardım açıkça samimi bir yürekle verilirse, insanlar duygusal bulaşıcılığın etkilerine duyarlı oldukları için başkalarını da aynısını yapmaya teşvik eder. 

Dini eğilime bakılmaksızın bir bireyin yapabileceği en asil eylemlerden biri hayırseverlik eylemidir. Çoğu durumda kendinizden daha az şanslı olan başkalarına yardım etmek için zenginlik ve zamanınızdan vermek, kişiliğinizi geliştirir. 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48