Sağlık Bakanlığı organ nakillerine el koydu

Hacettepe'nin kompozit doku nakli ruhsatı iptal edildi, bazı nakillerin kriterlere uygun olmadığı açıklandı

Sağlık Bakanlığı organ nakillerine el koydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hacettepe Üniversitesi'nin kompozit doku nakli ruhsatı iptal edildi.

Kompozit Doku Nakli Bilim Kurulu, Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'nde ikinci kez toplandı.

Toplantıda alınan kararlar ise şöyle:

"Gazi Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan yüz nakli değerlendirilmiş ve uygun bulunmuştur. Akdeniz Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan yüz nakli değerlendirilmiş ve uygun bulunmuştur.

Akdeniz Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan ekstremite nakli değerlendirilmiş olup; üst ekstremitenin endikasyon dahilinde yapıldığı ve uygun olduğu ancak alt ekstremitenin endikasyon listesinde belirtilen kriterlere uymadığı tespit edilmiş ve mevzuata uygunluğunun daha dikkatli değerlendirilmesi konusunda ilgili üniversite uyarılarak bilgilendirilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezince yapılan yüz nakli ile ekstremite nakli değerlendirilmiş ve yüz naklinin endikasyona uygun olmadığı, ekstremite naklinin ise endikasyon dışında olduğu tespit edildiğinden ve ayrıca Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği’nin 18. Maddesi, 2. Fıkrası uyarınca, mevzuat gereğinin yerine getirilmediği anlaşıldığından Kompozit Doku Nakli Merkezi Ruhsatının iptal edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir."

HASTA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Hacettepe Üniversitesi'nde, 24 Şubat'ta Şevket Çavdar isimli hastaya çift kol ve çift bacak nakli yapılmış, ancak Çavdar naklin ardından hayatını kaybetmişti.

Ameliyatı yapan Hacettepe Üniversitesi ekibinin bir başka hasta için çift kol nakline onay aldığı ve donörden bacakları almaması gerektiği ortaya çıkmıştı.

Ancak Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Prof. Ömer Özkan'ın da bakanlığa başvurduğunu öğrenen Doç. Dr. Serdar Nasır'ın son anda, bakanlığın izni olmadan bacakları da aldığı iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39