banner39

Sahil Park bir gecede Gezi Parkı oldu

İstanbul'un CHP'li Maltepe Belediyesi, Meclis üyelerinin haberi olmadan bir gece aniden Sahil Park'ın ismini Gezi Parkı olarak değiştirdi

Genel 02.08.2013, 14:25 02.08.2013, 14:57
Sahil Park bir gecede Gezi Parkı oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maltepe Belediyesi, ilçedeki Sahil Parkı'nın adını son dönem eylemlerin adresi olan Gezi Parkı ismiyle değiştirdi. Başkanlığını CHP'li Mustafa Zengin'in yaptığı belediye, değişikliği meclisin tatilde olduğu gün gerçekleştirdi. Üyeler, meclis onayı alınmadan yapılan bu değişikliğin hukuka aykırı olduğunu söylüyor.

Maltepe Sahil Parkı'nın tabelası indirilerek yerine Gezi Parkı tabelası asıldı. 5215 sayılı Belediye Kanunu'nun 18/n maddesine göre parklara isim verme yetkisi belediye meclisine ait. Konuyla ilgili birçok kesimden farklı tepkiler geldi.

CHP İstanbul Gençlik Kolları tarafından "Gezi Parkı ruhunun devam etmesi ve hayatını kaybedenlerin anılması için Maltepe Sahil Parkı'na 'Maltepe Gezi Parkı' adı verildi."  açıklaması yapıldı.

Durumu kabul edilemez olarak niteleyen AK Parti İlçe Başkanı Kamil Barkır ise, "Kimse meclis tatildeyken bu işi oldu bittiye getirmez. Parklara ancak belediye meclisi isim verebilir. Meclis kararı olmadan da bir parkın ismi keyfi olarak değiştirilemez. Kaldı ki bu alan Maltepe Belediyesi'nin mülkiyetinde değil. Daha önce bir parka verilen isimde geri adım atmışlardı. Maltepe Belediye Başkanı ve ekibi hukuk tanımaz, iş bilmez tavırlarını devam ettiriyor." dedi.

Öte yandan parkın bulunduğu alanın dolgu alanı olduğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olduğu öğrenildi.

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin'in talimatı doğrultusunda bir süre önce de Gülensu'daki bir parka Mahir-Hüseyin-Ulaş ismi verilmişti. Vatandaşlar tarafından gelen yoğun tepki üzerine belediye geri adım atmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?