banner15

Sahte Miro sergisi davasında mahkumiyet

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan Miró Sergisi ile ilgili açılan sahte eser davasında koleksiyoner Emre Sefer'e 4 sene 6 ay hapis cezası verildi

Sahte Miro sergisi davasında mahkumiyet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Miró’nun sahte eserlerini Türkiye’ye getirerek orjinal esermiş gibi pazarlayan Koleksiyoner Emre Sefer’in; sergiyi düzenleyen kurum olan Kült Ltd.’i dolandırmak ve MSGSÜ’nün kamuoyunda itibarının zedelenmek sebebiyle, İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 4 sene 6 ay hapis cezasına hükmedildi.

20 Kasım 2013 tarihinde Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan Miró Sergisi ile ilgili Miró Vakfı'nın "eserlerin sahte olduğu"na dair raporu doğrultusunda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından kapatılan sergi ile ilgili mahkeme kararını verdi.

Serginin düzenleyicisi Kült Ltd.'nin "maddi ve manevi zarar gördüğüne" dair şikâyeti üzerine başlayan davada koleksiyonun sahibi ve kiralayıcısı ARETE Sanat Galerisi yetkilisi Koleksiyoner Emre SEFER "dolandırıcılık" ve "özel belgede sahtecilik" suçlarından suçlu bulundu.

Sözkonusu sergi 20 Kasım 2013 tarihinde açılmış, 20 Aralık 2013 tarihinde ise "eserlerin sahte olduğundan şüphelenmesi üzerine" ziyaretçi girişi durdurulmuştu. 23 Aralık 2013 tarihinde Joan Miro'nun yasal temsilcisi Miró Vakfı yöneticileri İstanbul'a gelip sergide incelemelerde bulunmuş, 3 Ocak 2014 tarihinde de "eserlerin orijinal olmadığına" dair teknik rapor hazırlanmıştı.

Aynı gün serginin organizatörü Kült Ltd. dolandırıldığı gerekçesiyle koleksiyonun sahibi ve kiralayıcısı ARETE Sanat Galerisi yetkilisi Koleksiyoner Emre Sefer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma neticesinde Emre SEFER hakkında "dolandırıcılık" ve "özel belgede zincirleme sahtecilik" suçlarını işlediği iddiasıyla kamu davası açıldı.

Yapılan yargılama neticesinde 18.03.2016 tarihinde Koleksiyoner Emre Sefer suçlu bulunarak toplam 4 yıl 6 ay hapis cezası ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi, "sanığın sözkonusu eserlerin sahte olduğunu bildiğini" belirterek, "sahteliği belirtilen eserlerle ilgili orjinallik sertifikasının sahte olduğu, olayın uluslararası bir boyuta taşındığı, sanığın ciddi anlamda kastının bulunduğu ve sözkonusu eylemin sanat eserlerine yönelik olduğu" gerekçesiyle dolandırıcılık suçundan 2 yıl hapis ve 40.000TL adli para cezasına, "sanığın kendi şirketi Arete Şirketi adına orijinallik belgeleri düzenlediği, bu eylemi zincirleme şekilde gerçekleştirdiği" gerekçesiyle de özel belgede sahtecilik suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 12:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48