banner39

Sakarya'da dere taştı 1 kişi kayıp, Çankırı'da 1 kişi öldü

Sakarya'nın Geyve İlçesi'ne bağlı Doğantepe Köyü'nde Karaçay deresi taştı. Dere kenarındaki tavuk çiftliğinde bulunan bir işçi kayboldu, 3 işçi ise kurtuldu. Çankırı'da ise sele kapılan bir çocuk öldü.

Genel 06.06.2014, 20:54 07.06.2014, 09:34
Sakarya'da dere taştı 1 kişi kayıp, Çankırı'da 1 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yurdun bir çok yerinde meydana gelen gelen yağışlar, hayatı olumsuz etkiledi. Sakarya'nın Geyve ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle bazı iş yerleri ve evler su altında kaldı.

Karaçay Deresi'nin taşması nedeniyle Camikebir Mahallesi'ndeki ev ve iş yerlerinin zemin katlarını su bastı. İtfaiye ekipleri ve ev sakinleri, suyu tahliye etmek için çalışıyor.

Taşkın nedeniyle panikleyen bazı vatandaşlar, binaların çatılara çıkarak itfaiye ekiplerinden yardım istedi. 

Evlerinde mahsur kalanlar itfaiye ekiplerince tahliye edildi.

Belediye ekipleri, taşkına neden olan ağaç parçalarını dere yataklarından temizliyor, tıkanan rögar kapaklarını açmak için çalışıyor. 

TAVUK ÇİFTLİĞİNDE ÇALIŞAN BİR İŞÇİNİN KAYBOLDUĞU İDDİASI

Koru Mahallesi'ndeki tavuk çiftliğinde çalışan bir işçinin kaybolduğu iddiası üzerine Arama Kurtarma Derneği ekipleri, arama çalışması başlattı. 

Ekiplere bir helikopter de havadan destek verdi.

İlçede hasar tespit çalışmaları sürüyor.

HENDEK'İ SEL ALDI

Açıklama Sakarya’nın Hendek ilçesinin bin 600 nüfuslu Kargalıhanbaba Mahallesi sağanak yağış sonrası sular altında kaldı. İki saat süren çalışma sonrasında mahalleden 10’u çocuk 25 kişi kurtarıldı.

Hendek’e bağlı Kargalıhanbaba Mahallesi ve 50 metre ilerisindeki sanayi sular altında kaldı. Sağanak yağış sonrası sular altında kalan bölgeye Arama Kurtarma ve Sivil Savunma ekipleri sevk edildi. Kepçe ile mahalleye giriş yapabilen ekipler, mahallede mahsur kalan 10’u çocuk 25 kişiyi kurtardı. Olan biteni korkulu gözlerle seyreden mahalle sakinleri yakınlarını göremeyince sinir krizleri geçirdi. Mahalleden kurtarılan 25 kişi Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi, Toyatasa Acil Yardım Hastanesi ile Hendek Devlet Hastanesine sevk edildi. Ekipler, bölgede birilerinin olma ihtimaline karşın çalışmalarını sürdürdü.

SASKİ GENEL MÜDÜRÜ: METREKAREYE 100 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, dünden beri etkisini arttıran yağmurun mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirterek, "Meteorolojiden aldığımız verilere göre metrekareye 100 kilograma varan yağış söz konusu" dedi.

Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağanaktan Sakarya'nın güney bölgesinde, Geyve'den başlamak üzere Çaybaşı Yeniköy, Akyazı ve Hendek'in etkilendiğini söyledi.

Kısa sürede afete dönüşebilecek miktarda yağış düştüğüne dikkati çeken Keleş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yağışın başladığı andan itibaren hatta daha öncesinden meteorolojiyle görüşerek gerekli önlemleri aldık. Özellikle bu tür afetlerde ortaya çıkan selin basmış olduğu yerleşimler, özellikle Geyve bölgesi ciddi şekilde etkilendi. Geyve'nin merkezinde 1,5 metreye kadar varan etkilemeler söz konusu. Şu anda Büyükşehir, SASKİ ve ilçe belediye ekiplerimiz formülasyon halinde çalışmalarını sürdürüyor."

"İNŞALLAH BİR DAHA BÖYLE BİR AFETLE KARŞI KARŞIYA KALMAYIZ"

Temizlik işlemleri, suyun doğal yollardan ve evlerden tahliyesiyle ilgili çalışma yürütüleceğini anlatan Keleş, Akyazı, Hendek ve Kargalıhanbaba bölgelerinin de taşkından etkilendiğini kaydetti.

Keleş, suyun büyük oranda boşaltıldığını vurgulayarak, çalışmaların 2 güne kadar tamamlanmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Vatandaşlardan tedirgin olmamalarını isteyen Keleş, çalışmalarla ilgili şu bilgiyi paylaştı:

"Yoğun şekilde çalışıyoruz, çalışmalarımız gece boyunca devam edecek. Şu anda sahada 150-200'e yakın iş makinemiz var. Bütün sahada 400-500 personelimiz var. Özellikle bu taşkından etkilenen bölgede çok kısa sürede çalışmaları normalleştirmeye çalışacağız. Şu anda ciddi olarak maddi hasar söz konusu. Özellikle köy yollarında uçmalar tahribatlar var. Vatandaşlarımızın eşyalarında, evlerinde kayıplar söz konusu. Kayıp çalışmaları İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü vasıtasıyla yürütülecektir. 24 saat ayaktayız, bu çalışmaları sürdürüyoruz. İnşallah bir daha böyle bir afetle karşı karşıya kalmayız."

ZONGULDAK EREĞLİ'DE 5 KÖY SULAR ALTINDA KALDI

Zonguldak-Ankara karayolunun bazı bölümlerinin selden çökmesi ve bozulması nedeniyle trafiğe kapanan karayolu ulaşıma açıldı.

Dün gece saatlerinden beri devam eden sağanağın ardından sel suları nedeniyle ulaşıma kapanan Zonguldak-Sapça, Gökgöl Mağarası ile Çayköy mevkisinde, karayolu ulaşıma açıldı. 

Sel sularının çekilmesiyle birlikte Karayolları ekiplerinin temizlik çalışmalarının ardından Zonguldak-Ankara karayolu tek yönlü araç trafiğine açıldı.

Trafik ekipleri, sürücülere karayolunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Kentte dün akşam saatlerinde başlayan sağanak, yaşamı olumsuz etkilemiş, yağmur suyunun taşıdığı moloz yığınları ve dal parçalarının Asma Mahallesi'ndeki köprünün altında set oluşturması nedeniyle Asma Deresi taşmıştı. Trafik ekipleri, Zonguldak-Ankara karayolu su altında kaldığı için araçların geçişine izin vermemişti.

DÜZCE'DE TERE TAŞTI

Düzce'de etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle dereler taştı, tarım arazileri sular altında kaldı. Cumayeri ilçesinde ise çok sayıda işyeri ve evi su bastı. Şehirlerarası yol yağmur sularının taşıdığı çamur yüzünden ulaşıma kapandı, araçlar mahsur kaldı.

Düzce’de sağanak yağmur aralıklarla etkili oluyor. Düzce’de derelerin taşması sonucu birçok köyde tarım arazileri ve yollar sular altında kaldı.

Düzce’de metrekareye 20.6 kilogram yağış düştü. Cumayeri ve Yığılca’da birçok köy yağmur yağışından olumsuz etkilendi. Cumayeri deresinin taşması sonucu ilçe merkezinde birçok işyeri ve evlerin alt katlarını su bastı.

Vatandaşlar evlerine ve işyerlerini dolan suları boşaltmaya çalışırken, belediye ekipleri ise çalışma yaptı. Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri Cumayeri’ne gelerek vatandaşlara yardımcı oldu. Cumayeri’nin rafting merkezi Dokuzdeğirmen köyünün yolu bir süre ulaşıma kapandı. Düzce, Cumayeri, Çilimli ve Yığılca ilçelerine bağlı toplam 17 köy yolunun yağmur yağışı nedeniyle hasar görmesi sonucu kapandığı İl Özel İdaresi’nin bölgelerde çalışma yaptığı öğrenildi.

MAHSUR KALANLAR KURTARILDI

Düzce’nin Cumayeri İlçesi’ne bağlı Dokuzdeğirmen Köyü’nde yolun sularla kaplanması nedeniyle rafting tesislerinde mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı. İş makinesinin kepçesine bindirilen kişiler güvenli bir bölgeye taşındı. İl Özel İdare ekipleri, Cumayeri’nde yağmur sularıyla kaplanan ulaşımının sağlanamadığı köy yollarında çalışmalarını sürdürüyor. Cumayeri’nde yaklaşık 50 işyerini su basarken, esnaflar kovalarla işyerlerindeki suları boşaltarak temizlik yaptı.

MERSİN İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Kent merkezi ile Tarsus ve Erdemli ilçelerinde kuvvetli yağış beklendiği bildirildi.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Hatay radarından alınan bilgi doğrultusunda, bölgede devam eden gökgürültülü sağanağın Mersin, Tarsus ve Erdemli çevrelerinde de etkisini artırmasının beklendiği belirtildi.

Kuvvetli yağışın meydana getireceği sel, su baskını, heyelan, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

ÇANKIRI'DA 1 KİŞİ ÖLDÜ

Çankırı’nın Atkaracalar İlçesi’nde şiddetli yağışlarla birlikte sele kapılan bir çocuk öldü.

Şanlıurfa’dan Atkaracalar’ın İlker Mahallesi’nde gelerek çobanlık yapan Salih Kılıç, kızı ve oğlu ile birlikte Karadere Mevkii’nde bastıran şiddetli yağmur ve sele yakalandı. Azgın sulardan bir ağaca tutunarak kurtulan baba Salih Kılıç, 7 yaşındaki kızı Hülya’yı elinden tutarak sel sularından korurken, tüm çabalarına rağmen 9 yaşındaki oğlu Ali Kılıç’ı kurtaramadı. Sel bölgesine gönderilen kepçe, Salih Kılıç ve kızını tutundukları ağaçtan kurtarırken, 2 kilometrelik alanda yaptılan çalışmalar sonucu Ali Kılıç’ın cesedine Karadere’nin alt bölgelerinde çalılara takılmış halde ulaşıldı.

Şanlıurfalı olan ve Adana’da yaşayan ailenin, bir süre önce Atkaracalar’a gelerek çobanlık yaptığı ifade edildi. Atkaracalar Belediye Başkanı Rıfat Altıntop, akşam yaklaşık 2 saat süren şiddetli yağmurda ilçenin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Dumanlı bölgesinden gelen sel suları maalesef böyle bir acının yaşanmasına neden oldu. Çoban ve çocukları Karadere Mevkii’nde sel sularına kapıldı. Baba ve kızını ekiplerimiz kurtardı, ancak oğlunu maalesef kaybettik" dedi.

Başkan Altıntop, aileninin Ankara’ya gönderildiğini, Keçiören Adli Tıp Kurumu’nda cenaze işlemleri ile ilgilendiğini, Adana’ya gönderilmesi için destek olduklarını belirtti. Altıntop, şöyle dedi: "İlçenin Ilıpınar Köyü ve Hoş İslamlar bölgesine ulaşımı sağlayan Karadere Köprüsü yıkıldı. Buranın acilen yapılması lazım. Ekili alanlarda ciddi zararlar var. Maddi zararları elbette zaman içinde telafi ederiz, ancak küçük bir çocuğun selde hayatını kaybetmesi hepimizi derinden yaraladı. Çok üzgünüz."

ADANA'DA NEFES KESEN KURTARMA

İtfaiye ekiplerinin başlattığı kurtarma çalışması sonrasında 70 yaşında ki Zeynep Erol isimli yaşlı kadın mahsur kaldığı evden kurtarıldı. Fenalık geçiren bazı köy sakinlerine sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

İş yerleri ve bazı araçlarda sular altında kalırken, İl Özel İdare Müdürlüğü'ne bağlı iş makineleri ile temizleme çalışması başlatıldı.

Sular altında kalan Çaylıoğlu köyündeki jandarma karakolu tamamen boşaltıldı. Sular altında akalan araçlar ise jandarma ekipleri tarafından itilerek bölgeden uzaklaştırıldı.

İtfaiye ekipleri tarafından kurtarılan Zeynep Erol ise sabah saat 6'dan bu yana evde mahsur kaldığını, oğlu Ümit'i aradığını ve kendisine çatıya çıkmasını istediğini söyledi. Son alınan bilgilerde ise Devrek Çaylıoğlu arasındaki Öğberler mevkiinde meydana gelen heyelan nedeniyle de yaklaşık 16 köye ulaşım tamamen kapandı.

Diğer yandan kurtarma helikopterine haber verildiği ancak sis ve yağış nedeniyle bölgeye gelemediği, Alaplı Çayı'nın da taşması sonucu mahsur kalanlar olduğu da bildirildi.

BARTIN’DA EV VE İŞYERLERİ SU ALTINDA KALDI

Bartın’da dün gece saatlerinden sonra etkili olan sağanak yağış nedeniyle metrekareye 50 kilogram yağış düştü. Kente merkezinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü yan tarafından bulunan derenin taşması sonucu Bartın – Ankara yolu sular altında kaldı. Belediye ekipleri ve karayolları ekipleri 1 saatlik çalışma sonunda yolu yeniden trafiğe açtı.

Yoğun yağış nedeniyle kent merkezindeki 100’e yakın ev işyerinin bodrum katlarına su ile doldu. Bartın Belediyesi kriz masası oluştururken, 100 e yakın ekip, çalışma başlattı. Ekipler sularla dolan evlerin bodrum katlarını vidanjörlerle boşalttı.

Gecen Köyü’nde bulunan gecen deresi yoğun yağış nedeniyle taşarken, polisler sabah işlerine gelemedi. Yolu kapatan sel suları çok sayıda tarım arazisine ve seralara da zarar verdi. Dere kenarında bulunan Gecen Köyü Yeni Camii de sel suları ile doldu. Yine Gecen köyünde bulunan Toptancılar sitesindeki çok sayıda işyerinin alt katlarına sel suları girdi.

Ayrıca Bartın merkeze bağlı Kızılkum Köyü’ndeki derenin taşması sonucunda çok sayıda ekili alan zarar gördüi. Kapanan köy yolunu ise özel idare ekipleri tarafından gece yapıl an çalışmalar sonucunda ulaşıma açıldı.

ADANA DA SULAR ALTINDA

Adana kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan şiddetli yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Şehir merkezindeki ana caddeler ve ara sokaklarda bazı araçlar, yağışın oluşturduğu su birikintileri içerisinde kaldı mahsur kaldı. Belediye ekiplerinin, Seyhan, Yüreğir ve Çukurova ilçelerinde su baskını olan ev ve iş yerlerinde tahliye çalışmasına başladığı belirtildi.

Bu arada kent merkezinden geçen DSİ’ye ait sulama kanalı da, aşırı yağışlar nedeniyle taşma noktasına geldi. Yetkililer burada güvenlik tedbiri aldı.

BURSA'DA SU BASKINI ZOR ANLAR YAŞATTI

BURSA’nın Orhangazi İlçesi’nde, ani bastıran sağanak yağış su baskınlarına neden oldu.

Marmara Bölgesi’ni bir haftadan bu yana etkisi altına alan ve zaman zaman ani bastıran sağanaklarla su baskınlarına neden olan yağışlar nedeniyle Orhangazi’de de çok sayıda işyerini su bastı.

Yağıştan en çok kapalı Pazar yerindeki esnaflar etkilendi. İki katlı dükkanların alt katları yağmur suları ile dolarken kullanılamaz hale geldi. Esnaflar bir yandan suyu boşaltmaya çalışırken diğer yandan tanker ve vidanjörlerle 20 tona yakın yağmur suyu çekildi. Belediye yetkililerinden yardım isteyen esnaf, su baskınlarının önlenmesi için tıkalı logarların temizlenerek açılmasını istedi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?