banner39

Şam'daki muhaliflere insani yardım engelleniyor

Suriye yönetimi, başkent Şam'da muhaliflerin denetimindeki Doğu Guta ile Duma bölgesine ekmek, tıbbi malzeme ve insani yardımın girmesine izin vermiyor.

Genel 26.10.2013, 14:07 26.10.2013, 14:07
Şam'daki muhaliflere insani yardım engelleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta sakinlerinin giriş çıkışlarına izin verilmekle birlikte içeriye temel gıda ve ilaç dahil ihtiyaç maddelerinin bölgeye girişi engelleniyor.

Bölgeden Şam'daki yakınlarını ziyarete gelen görgü tanıklarının anlattığına göre askeri kontrol noktalarında şeker ve çaya da el konularak dökülüyor.

Şam'ın merkezindeki kızlarını ziyarete gelen Doğu Guta bölgesi sakinlerinden Zeynep Umm Mahmud, "Doğu Guta bölgesinde yer alan birçok ilçe ve beldede 10 aydan bu yana ekmek fırınların çalışmadığını ve rejim güçlerinin bölgeye un, buğday ve diğer temel gıda maddelerinin kontrol noktasından içeri girmesine izin vermediğini" söyledi.

Güvenlik sebebiyle fotoğraf ve görüntüsünün çekilmesine izin vermeyen Umm Mahmud, bölgedeki içme sularına defalarca zehirli madde katıldığı için halkın içme suyunu bölgedeki kuyulardan temin ettiğini belirterek, "Halkını aç ve susuz bırakan, yaralıların tedavisi için gerekli tıbbi malzemenin kontrol noktalarında girişine izin vermeyen bu rejim, halkına her şeyi yapabilir. Yeniden kimyasal silah kullanılmasından endişe ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"EKMEĞİN TADINI BÖYLE BİLMEZDİM"

Doğu Guta bölgesinde uzun bir zamandan beri fırınların kapalı olması nedeniyle yemeklerini ekmeksiz yediklerini dile getiren Umm Mahmud, Şam merkezinde bir fırından aldığı ekmeği yolda yediğini ve ağlamaya başladığını aktararak, "Ekmeğin bu kadar tatlı ve lezzetli olduğunu bilmezdim" ifadelerini kullandı.

Umm Mahmud, Doğu Guta bölgesinin girişinde bulunan rejime ait kontrol noktasındaki Esad askerlerinin halka kötü davrandığını ve bölgeye ekmek, tıbbi malzeme ve hatta pet şişe içindeki suların girişine izin vermediğine değinerek, "Bölgede aileler bulabilirlerse buğdayı eski yöntemlerle öğüterek, ekmek yapmaya çalışıyorlar. Bir şeyler bulursak günde iki, bulamazsak günde bir öğün yemek yiyoruz" diye konuştu.

Doğu Guta bölgesinde sahra hastanelerinin de bulunmadığını hatırlatan Umm Mahmud, kış aylarının başlamasıyla sıkıntılarının iki üç katına çıkacağını ve halkı Esad'in kurşunları yerine açlığın öldüreceğini öne sürdü.

Umm Mahmud, bölgenin orta çağı yaşadığını söyleyerek, bir yıldan bu yana elektriklerinin olmadığını, aldıkları sebze-meyveleri de bu nedenle fazla muhafaza edemediklerini ve hiç et yiyemediklerini anlattı.

Duma ve Doğu Guta bölgelerinin her gün Şam yönetimine bağlı güçlerin saldırılarına maruz kaldığını ve bu saldırılarda ölen ve yaralananların olduğunu ifade eden Umm Mahmud, "Halk yaralılarını tutuklanma korkusundan dolayı rejimin kontrolünde olan bölgere götürmekten korkuyor. Çünkü daha önce bölgeden giden bir çok yaralı tutuklandı ve bir daha kendilerinden haber alınamadı" sözlerine ver verdi.

Umm Mahmud, Duma ve Doğu Guta bölgesinde çeşitli hastalıkların da baş gösterdiğini, bu hastalıklardan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini dile getirerek, Esad güçlerinin Muaddamiye ve Dareyya bölgelerine de insani yardım, tıbbi malzeme ile ekmek ve un girişine izin vermediğini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?