banner39

Şamil Tayyar'dan çok çarpıcı iddia

Sadece gazetecilik yaptıkları için haklarında dava açılan onlarca gazeteciyi görmezden gelenlere Şamil Tayyar, ilginç iddialarla tepki gösterdi

Genel 09.03.2011, 12:03 09.03.2011, 12:03
Şamil Tayyar'dan çok çarpıcı iddia

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, Odatv operasyonuyla başlayan ve Nedim Şener, Ahmet Şık'ın tutuklanmasıyla devam eden süreçte yaşanların ortaya koyduğu çelişkiye net bir şekilde ortaya koydu. Tayyar, ayrıca Ergenekon haberlerini yaptıkları için haklarında dava açılan gazetecilerin hangi savcı tarafından soruşturulduğunu, o savcının kimin akrabası olduğunu da açıkladı.

Özellikle, Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın gözaltına alınmasıyla birlikte bir kısım medyada koparılan yaygaraya dikkat çeken Tayyar, Ergenekon davasının haberlerini yaptıkları için, sadece gazetecilik faaliyeti yaptıkları için haklarında binlerce dava açılan gazeteciyi hatırlattı.

Tayyar, Şener ve Şık'ın yazdıkları kitaplar yüzünden tutuklandığını iddia eden ve buna tepki gösterenlere, kendi yazdığı kitap yüzünden aldığı cezayı da hatırlattı. Tayyar, yazdığı kitap yüzünden mahkum edildiğini belirterek 'neden kimsenin sesi çıkmadı' diye sordu.

DAVALARI AÇAN SAVCININ İLGİNÇ BAĞLANTISI

Tayyar ayrıca, Ergenekon haberlerini yapan gazetecilere açılan davaların arkasındaki ismi de açıkladı. Tayyar, gazetecilik faaliyetleri yüzünden açılan 5 bin davanın yaklaşık bin 500'ünün, Odatv operasyonunda tutuklanan Sait Çakır'ın, Savcı olan kardeşi Ali Çakır tarafından açıldığını söyledi.

5 BİN SORUŞTURMA GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Tayyar, gazetecilik faaliyetleri yüzünden linç edilen, tehdit edilen, davalarla yıldırılmaya çalışılan gazetecileri görmezden gelenleri eleştirdiği yazısında şunları söyledi: "Sevilay Yüselir’in, Mehmet Baransu’nun, Adem Yavuz Arslan’ın başına gelenler ortada. Ergenekon ve Balyoz’un üzerine giden yüzlerce gazeteci, 5 bin civarındaki soruşturma ve davayla boğuşuyor.

Ne hazindir, Oda TV operasyonunda tutuklanan Sait Çakır, bu davaların bin 600’ünü açan Savcı Ali Çakır’ın kardeşi.

İşçi Partisi ile el ele sokaklara dökülüp ağızlarını bantlayanlar, TV ekranlarında “şerefsizlik” diyerek salyalarını akıtanlar, yargıdaki bu kuşatmaya kör kaldılar.

MEDYANIN DARBECİ YAPISI AKLANIYOR

Elbette, haksız yere hiç kimsenin, hele meslektaşımın mağdur edilmesine yüreğim el vermez. Son operasyonla ilgili kanaatlerimi pazartesi günkü yazımda paylaştım. Kaldı ki, tutuklanmadan bir gün önce telefonla aradığım Nedim Şener’e, “Seni televizyonda izlerken sıkıntılı gördüm, yapabileceğimiz bir şey var mı?” diyerek sormuş, aramızda geçen tatsız tartışmaya rağmen teselli etmeye çalışmış birisiyim.

Ancak hiç kimse, bu kalemler üzerinden, medyanın darbeci yapısını aklamaya, yabancı istihbarat örgütleri üzerinden Türkiye’deki toplumu, siyaseti ve devleti biçimlendirme rolünü örtbas etmeye kalkışmasın. "


Yorumlar (3)
vatanını seven türk 12 yıl önce
sizlein yazılarınızın cittiyet liğinden toplum şüpeli , bir gün olsun doğru bir yazınız çıkarmı diye bekliyoruz?
yalnız vatandaş 12 yıl önce
walla artık bu ülkede herşeye inanırım insan soldan sağa niye geçer diye düşünürsek demekki bu kadar haksızlık ve iki yüzlülük karşısında sağa geçmek gerekiormuş , bende senin geçiorum sağa dik duran yazar tayyar şahin...
Leyla 12 yıl önce
Ne demek istiyorsunuz Samil bey?Kendinizde bir kuyruk yarasi var diye insanlari mimlemeniz sizce ne kadar dogru?Erkekseniz hakkinda hic bir suc isnadi olmayan insanlarin neden iceride olduklarini sorsanizya?Suc yok delil yok simdi cocuklara bile ilismeye baslayanlara sesinizi cikartabilseniz ya?Patronlariniz cokmu kizar?
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?