banner39

Sanayide çarklar 14 aydır dönüyor

Sanayi üretimi sermaye malı ve ara malı imalatındaki artış ile ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre beklentileri aşarak yüzde 18,9 arttı.

Genel 09.03.2011, 07:27 09.03.2011, 07:27
Sanayide çarklar 14 aydır dönüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Sanayi üretimi sermaye malı ve ara malı imalatındaki artış ile ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre beklentileri aşarak yüzde 18,9 arttı.

Analistler, artışı ekonomideki canlanmanın devam ettiği şeklinde değerlendirdi. Uzmanlara göre rakamlar büyümeyi de yukarı yönlü etkileyecek. 

Büyümenin öncü göstergesi olarak gösterilen sanayi üretimindeki kesintisiz artış 14 ayı buldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretimi ocak ayında yüzde 18,9 arttı. 2010'un aralık ayına göre ise yüzde 13,2 geriledi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,9, imalat sanayii sektörü endeksi yüzde 20,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 12 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,8 arttı, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,5 artış kaydetti.

Sanayi üretimindeki artışı ekonomideki canlanmanın devam ettiği şeklinde değerlendiren analistler, büyüme üzerinde yukarı yönlü etkiye neden olan sanayi üretiminde artışın yanı sıra enflasyondaki artışın da sürmesiyle yılın ikinci yarısından itibaren TCMB'nin politika faizi artırımlarına başlamasını bekliyor.

Ana Sanayi Grupları Sınıflaması'na göre, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış, yüzde 34,9 ile sermaye malı imalatında kaydedildi.

Bunu yüzde 22,2 ile ara malı imalatı, yüzde 15,3 dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 13 ile enerji ve yüzde 10,8 ile dayanıksız tüketim malı imalatı izledi. İmalat sanayii alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 143 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı aldı.

Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı yüzde 48,7, temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı yüzde 37,3, elektrikli teçhizat imalatı yüzde 34,5, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerinin imalatı yüzde 33,1, motorlu kara taşıtı imalatı yüzde 29,3, mobilya hariç ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı yüzde 29,3, fabrikasyon metal ürünleri imalatında da yüzde 24,8 artış gözlendi.

TSKB ekonomisti Başar Yıldırım, yılın ilk sanayi üretim rakamının ekonomik aktivite adına pozitif sinyal niteliği taşımaya devam ettiğini belirterek, ocakta geçen yılın aynı ayından gelen güçlü baz etkisi olsa da mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış rakamların sanayinin gücünü teyit ettiğini belirtti.

Sanayi üretimi rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, gerek sanayi üretimi gerek kapasite kullanımı gerekse ihracat rakamlarında 2009'un ortalarından bu yana belirgin bir artış olduğunu söyledi.

"Trend yukarı doğru gidiyor." diyen Ergün, mevsimsel birtakım kırılmalar olabileceğini ama yıllık trende bakıldığında yukarıya doğru bir çıkışın olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Sanayi üretimi açısından 2011 yılına da iyi bir başlangıç yapıldığına, en ciddi artışın da imalat sanayiinde olduğuna dikkat çeken Ergün, iç talepteki artışın bunu önemli oranda etkilediğini, ihracat rakamlarının dış talepte de bir canlanma olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Son zamanlardaki gelişmelerin kısa vadeli olumsuz etkilerinin olabileceğini ama genel trendi fazla etkilemeyeceğini dile getiren Ergün, "İhracatımızdaki artış 2011 yılı boyunca devam edecek. Çünkü üretimdeki artışın bir miktarı da ihracata gidecektir, ama önemli miktarı iç talepteki canlılıktan kaynaklanan bir artış olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de rakamların iyimser beklentileri destekleyen ve moralleri yükselten bir tablo ortaya koyduğunu ifade etti. Küçük, sanayi üretiminde 2010'un önceki yıla göre önemli bir artışla kapatıldığını hatırlatarak, ocak ayındaki yüzde 18,9'luk artış ile de 2011'e çok iyi bir başlangıç yapıldığını ifade etti.

Küçük, "Sermaye malı üretimindeki artışın yüzde 34,9'la, bu ay da ortalama artışın epeyce üzerinde gelmesi, yatırımlar açısından iyi haberdir. Bundan sonrası için hedef, sanayideki olumlu ivmenin önümüzdeki aylarda da devam etmesini sağlamak olmalıdır." dedi.

JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci ise sanayi üretim verisinin ekonomik büyümenin piyasa beklentisinin oldukça üzerinde olduğunu belirtti.
 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?