Saraçhane'de Mısır ve Suriye protestosu

İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Konya ve Kocaeli'de Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ile Suriye'de halkı hedef alan kimyasal silah saldırısına tepki gösterildi.

Saraçhane'de Mısır ve Suriye protestosu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şam'daki kimyasal silah saldırısı, İstanbul Saraçhane Parkı başta olmak üzere bir çok ilde protesto edildi.

İnsan ve Medeniyet Hareketi çatısı altındaki Genç Hareket oluşumu önderliğinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle örgütlenen kişiler, Mısır ve Suriye'deki katliamlara dikkati çekmek için Saraçhane Parkı'nda eylem yaptı.

Parkın çevresine ve içine, Seyyid Kutub, Şeyh Ahmet Yasin, Mehmet Akif Ersoy, Aliya İzzet Begoviç ve Malcom X'in sözlerinin yazılı olduğu pankartlar asıldı. 

Parkta, Müslüman Kardeşler'in öldürülen kurucusu Hasan el-Benna, Mısır rejimi tarafından idam edilen yazar Seyyid Kutub ve Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarının bulunduğu Türkçe, Arapça ve İngilizce "Katlettiniz, Astınız, Yedirmeyiz" ve "Ya Müntakkim Allah, bizi intikamına memur et, şehitler borcunu ödedi, sıra bizde ümmet", "Mazlumu öldüren zalimin kurşunu değil, ümmetin suskunluğudur", "İhvan üzülme imam-hatip nesli seninle" yazılı pankartlar da yer aldı. 

Parktaki Fatih heykeline de Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetler, katliamı kınayan yazılar, fotoğraflar, posterler ve karikatürler asıldı. 

Konuşmaların yapıldığı platformun arka tarafında, üzerinde Türkçe, Arapça, İngilizce "Kardeşlik bedel ise Mısır'a destek zamanı", "Adeviyye'ye kardeş meydan Saraçhane" yazıları yer aldı. Platforma ayrıca tahtadan yapılmış iki büyük Rabia işareti de yerleştirildi.

"TEK YUMRUK OLMAK İÇİN BURADAYIZ"

Van'dan gelerek gruba destek veren Van Mısır Gönüllüleri Platformu Başkanı Şükrü Çakıl, eylemde yaptığı konuşmada, Mısır ve Suriye'de Müslümanların katledilmesine tepki göstermek için yola çıktıklarını söyledi. 

Çakıl, Van'dan İstanbul'a gelirken yol boyunca insanlarla konuştuklarını belirterek, birlikte Müslümanlar için dua ettiklerini kaydetti.

İnsanların dünyadaki en şerefli varlıklar olduğunu vurgulayan Çakıl, "Bu en şerefli varlıklar, dünyanın değişik yerlerinde acımasızca öldürülüyor. Buna karşı tepkimizi göstermek için, Mısır'da ve Suriye'de yaşananlara sessiz kalmamak ve oradaki kardeşlerimize desteğimizi göstermek için Van'dan konvoy oluşturarak buraya geldik" diye konuştu.

Çakıl, Müslümaların ümmet olarak paramparça olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

"Zalimler gücünü bizim bu durumumuzdan alıyor. Tek yumruk olmak için buradayız. 'Musa'yı bekleme al asanı yola çık' diyerek buraya geldik. Buradan katillere sesleniyorum; Seyyid Kutub, Hasan El Benna gibi insanlar sizden korkmadı ki torunları sizden korksun. Zalim darbecilere para kanalları açanlara sesleniyorum; o paralarınızda boğulacaksınız."

"KELİMELER YAPILAN VAHŞETİ ANLATMAYA YETERSİZ KALIR"

Enerji İş Sendikası Başkanı Mahmud Altunsoy da Ortadoğu haklarına gösterilen zulümlerin herkesi üzdüğünü belirtti.

Müslümanların yaşlı, çocuk, kadın demeden kimyasal silahlarla katledildiğini aktaran Altunsoy, "Kelimeler yapılan vahşeti anlatmaya yetersiz kalır. İnsanlar tank altında ezilirken, kimyasal silahla öldürülürken sessiz kalamadık. Buraya gelerek tepkimizi göstermek istedik. Darbeyi, yapılan zulümleri protesto etmek için buraya geldik" diye konuştu.  

Altunsoy, zulümlere karşı meydanlara inmenin insanlık gereği olduğunu belirterek, "Bağırmakla ne olur demeyin. Musalar ayağa kalkmadan firavunların yenilmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Beşeri adalet olmasa da inanıyoruz ki ilahi adalet mutlaka bir gün tecelli edecek" ifadelerini kullandı.  

SARAÇHANE PARKI'NIN İSMİ "ADEVYYE ÖZGÜRLÜK MEYDANI"OLSUN TALEBİ

Bu arada, Saraçhane Parkı'nın isminin "Adeviyye Özgürlük Meydanı" olması için kampanya başlatıldı. Bu kapsamda, hazırlanan formlar doldurulması için eylemcilere dağıtıldı.  

Türk, Mısır, Suriye ve Filistin bayrakları ve Rabia işaretinin bulunduğu flamalarla donatılan parkta, üzerinde Rabia işareti bulunan dev bir balon dikkati çekti. Bazı katılımcıların Rabia işareti olan tişörtler giydiği ve bu işaretin yer aldığı dövizler, bazılarının da Mursi'nin resimlerini taşıdığı görüldü. 

Sık sık tekbir getiren gruptakiler, zaman zaman da "İhvan'a selam direnişe devam", "İstanbul'dan Mısır'a direnişe bin selam", "Şehit Esma yolun yolumuz", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi" sloganları attı.  

Yoğun katılımın olduğu eylem, dua edilmesinin ardından sona erdi.

Öte yandan, Van Mısır Gönüllüleri Platformu üyelerinin, paktaki bekleyişlerini sabaha kadar sürdüreceği ve ardından Van'a dönmek için yola çıkacağı belirtildi.

İZMİR VE DİĞER ŞEHİRLERD EPROTESTO

zmir, Konya ve Kocaeli'de düzenlenen gösterilerde, Mısır ve Suriye'deki katliamlar kınandı.

İzmir Konak Meydanı'nda, "Genç Hareket İzmir" adlı sivil oluşum tarafından çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da desteğiyle Mısır ve Suriye'deki katliamları protesto amacıyla eylem düzenlendi.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelenlerin de yer aldığı eylemde katılımcılar, "Darbeci Firavunlar döktükleri kanda boğulacak", "Suriye'de, Mısır'da direnişe bin selam", "Zalimler için yaşasın cehennem", "Birleşmiş Milletler nerede" ile Arapça olarak "Guta yaşıyor, insanlık öldü" ve "Halepçe'nin ve Guta'nın katili birdir, Baas'dır" yazılı döviz ve afişler taşıdı.

Yaşanan insanlık dramına sessiz kalmamak için meydana gelenlerden Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Dilek Şahin, dünyada büyük bir katliam yaşandığını ancak buna Avrupa'nın sessiz kaldığını belirterek, yaşanan bu acıya sesiz kalmayıp ümmetin yanında olduklarını göstermek için Konak Meydanı'nda toplandıklarını söyledi.

Dünyanın bu katliamlara sessiz kalmasına tepki gösteren Şahin, şöyle konuştu:

"Bizler, Hiati'de deprem olduğunda da hayıflandık, üzüldük ama şu an Müslüman kardeşlerimiz söz konusu. Bir de yapılan eylemler normal, ölümler normal bir ölüm değil, bin 300 kişi 1-2 saat içinde gidiyor. Bu 21. yüzyıl dünyası için normal bir şey değil. Biz inşallah duyarlı olacağız diyorum, dualarımızı eksik etmeyelim. Kendimizi düşünmekten ziyade şu an Suriye'deki, Mısır'daki, Arakan'daki kardeşlerimizi düşünürsek ne mutlu bize."

Eyleme, üzerinde "Rabia işareti" bulunan tişörtüyle katılan Rümeysa Derya da yaşananlar kardışsında dünyanın sessizliğine tepki göstererek, "Tamamen insanlık öldü. Mısır'da insanlar ölmedi, insanlık öldü. İzmir'deki manzarayı görünce hala vicdanı olan insanlar varmış diye gurur duydum" dedi.

SURİYELİLER DE MEYDANDAYDI

Eyleme bir grup arkadaşıyla katılan Suriyelilerden Deysen Şiti, bu meydana gelerek Guta'da yapılan kimyasal silah saldırısını protesto etmek aynı zamanda kendilerinden hiç de farklı olmayan acılar yaşayan Mısırlı kardeşlerine destek vermek istediklerini ifade etti.

Fransa'da yaşayan ve tatil için İzmir'de bulunan Çelik ailesi de eyleme katılanlar arasındaydı. Sedat Çelik, yaşanan zulüm karşısında İslam aleminin bir olması gerektiğini dile getirerek, "Bugün İzmir'de olduğu gibi... Bununla gurur duydum" yorumunda bulundu.

Teslime Çelik de yaşananlar karşısında Türkiye'nin verdiği tepkinin önemine işaret ederek, "Şu ana kadar suskunlardı ama Başbakanımız herkesi ayağa kaldırdı" dedi.

MEYDAN SLOGANLARLA İNLEDİ

Konak Meydanı'nda, akşam namazının kılınmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan eylemde, katılımcılar Türkçe ve Arapça sloganlar attı. "Kahrolsun Esed, kahrolsun Sisi", "İhvan'a selam, direnişe devam" ve Suriyeliler tarafından Arapça olarak "Özgür Suriye, Beşşar dışarı" sloganlarının meydanda yankılandığı eylemde, sık sık tekbir getirildi.

 Eylemi organize eden "Genç Hareket İzmir" oluşumunun başkanı Faruk Eşlik, Mısır'daki katliamların, artarak devam ettiğini belirterek, Adeviyye Meydanı'ndan seslerini duyurma imkanları kalmayan kardeşleri adına seslerini, 3 gün boyunca düzenleyecekleri eylemlerle dünyaya Konak Meydanı'ndan duyuracaklarını söyledi.

"MÜSLÜMANLAR ARTIK KENDİLERİNİ YÖNETMEYE TALİP"

Eyleme katılan Muğla Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Cavit Okur ise Mısır'da Raiba Meydanı'nda ortaya çıkan başkaldırının, Müslümanların uyanışı olduğunu ifade ederek, "Bizi kanla ölümle korkutamazsınız diye buradayız. Zalimlere karşı hakkı haykırmak için buradayız" diye konuştu.

Batı dünyasının, ortaya koydukları medeniyetle diğer tüm medeniyetleri ortadan kaldırdıkları ve yegane geçerli medeniyetin batı medeniyeti olduğu iddiasında olduğunu dile getiren Okur, şöyle konuştu:

"Biz de onlara diyoruz ki, siz bütün medeniyetleri değil, insanlığı ortadan kaldırdınız. Batının ve batıcının ahlakı yoktur. Bu öyle bir medeniyettir ki, biz onları Bosna'dan tanıyoruz. Biz onları Çeçenistan'dan, Keşmir'den, Afganistan'dan tanıyoruz. Biz onları Mısır'dan, Suriye'den tanıyoruz ve biz onları Filistin'den tanıyoruz.

Raiba ile başlayan özgürlüktür, direniştir. Firavunlara karşı bir başkaldırıdır. Biz asanın önünde boyun eğerken, Firavun'a baş kaldıranız. Biz böyle bir halkız diye haykırmak için buradayız. Görüyorlar ki, artık ümmet kendi kasaplarını seçmiyor. Ümmet özgürlük için kendini yönetmeye talip ama onlar bahar diye başlattıklarını sonbahar yapmaya çalışıyor. İnşallah, Allah'ın yardımıyla biz de yazı getirmek için gayret edeceğiz. Acılar bizi umudu bulduracak ve bir gün zafer mutlaka Müslümanların olacaktır."

Mısır'daki katliamlara karşı İstanbul Saraçhane Meydanı'nda düzenlenen eylemleri düzenleyen İnsan ve Medeniyet Hareketi adına konuşma yapan İdris Şekerci de yaşanan zulümde, Suudi Arabistan ile Körfez ülkelerinin de sorumluluğu olduğuna dikkati çekerek, Müslümanlara bu yıl umre ve hac görevlerini ertelemeleri, Suudi Arabistan'a gitmemeleri çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından meydanda yatsı namazı kılan katılımcılar, daha sonra dağıtılan Kur'an-ı Kerim sayfalarını okuyarak topluca hatim indirdi ve hatim duası yaptı.

İzmir'de 3 gün süreyle aynı saatte düzenlenecek eylem, "Grup Genç"in verdiği konserle sona erdi.

KONYA

Konya'da, İnsan ve Medeniyet Hareketi üyeleri, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama ve Suriye'de halkı hedef alan kimyasal silah saldırısına tepki gösterdi.

Kültürpark'ta bir araya gelen çok sayıda vatandaş, tekbirler getirip, "Rabia" işareti yaparak, Mursi lehine sloganlar attı.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, yaptığı konuşmada, Müslümanların birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Mısır'da ve Suriye'de yaşananlara kayıtsız kalamayacaklarını belirten Selvi, "Haydutların darbe girişimlerine burada ortak mücadele veriyoruz. Haydutlar ifadesini bilerek kullanıyorum; çünkü eşkıyalar, haydutlar kural tanımazlar" dedi.

Selvi, Mısır'da mücadelenin zaferle sonuçlanması için meydanları terk etmeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Vicdan sahibi herkes tek yürek olmalıdır. Müslümanların dışında herkes haksızlığa karşı tek yürek olmalıdır. Zulme karşı duran vicdan sahibi insanlar da vardır. Dünya bu zalimlerden kurtulmalıdır. Ankara'da düzenlenecek mitingimizde Mısır halkının sesini tüm dünyaya duyuracağız. Darbeci katilleri, zorbaları oradan indirmek için Rabia Meydanı'nda hakkın mücadelesini veren insanlarla kalplerimizi birleştirdik. Bu mücadeleyi neticelendirmek için hep birlikte çalışacağız. İstanbul'da, Ankara'da ve Konya'da bunun mücadelesini veriyoruz. Bu makus talihi değiştirmek için İslam dünyası olarak bunu biz üstleneceğiz. Müslümanlar, yüreklerini birleştirecek. Bu dava bizim, hepimizin, tüm ümmetin mücadelesidir. Tüm ümmetin hayıkırışı bu sorunları çözecektir. Unutmayın ki kararlı kitleleri silahlar susturamaz."

Konuşmaların ardından, Mısır'da ve Suriye'de yaşananların anlatıldığı sinevizyon gösterimi sunuldu. Alanda toplanan vatandaşlar, yatsı namazı kılıp, Kunut duaları okuduktan sonra dağıldı.

KOCAELİ

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu üyesi bir grup da katliamları protesto etmek için Sekapark'ta toplandı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bir araya gelen platform üyeleri, parkta  akşam namazı kıldı.

Namazın ardından kurulan platformda yapılan konuşmaların ardından ilahiler ve Kur'an-ı Kerim okundu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 04:10
banner53
YORUM EKLE

banner39