banner39

Sarıgül, 'yumruk davası' duruşmasına katılmadı

Mustafa Sarıgül, vatandaş yumruklamaktan yargılandığı davanın ikinci duruşmasına da katılmadı. Avukatları da Sarıgül'ün duruşmaya katılmamasını gerekçe göstererek erteleme istedi

Genel 12.05.2015, 15:15 12.05.2015, 15:15
Sarıgül, 'yumruk davası' duruşmasına katılmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2014 yerel seçimleri öncesi Feshane'de, Mustafa Suver isimli kişiye yumruk salladığı iddiasıyla, eski Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Mustafa Sarıgül hakkında İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 2. duruşması görüldü. Sarıgül'ün de kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Mustafa Suver'den şikayetçi olduğu davaya, Mustafa Sarıgül katılmazken, Mustafa Suver hazır bulundu.

Duruşma başladıktan sonra Mustafa Sarıgül'ün avukatı Onur Cingil, müvekkilinin rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamadığını belirterek, mahkemeye dilekçe ve sağlık raporu sundu.

Mustafa Suver'in avukatı Kadir Altan olaya ilişkin iki tane tanığın hazır olduğunu ve dinletmek istediklerini söyledi. Buna itiraz eden Sarıgül'ün avukatı Onur Cingil de Mustafa Sarıgül'ün dinlenmeden, tanıkların dinlenmemesini, usule uygun olarak önce müvekkili Sarıgül'ün dinlenmesini istedi. Bu talebin ardından hakim ile avukat arasında sert diyaloglar yaşandı.

Avukat Cingil, müvekkili Mustafa Sarıgül'ün öncelikle dinlenmesini talep ederek, "Müvekkilim rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya gelememiştir. Bir sonraki duruşmada hazır edebilmek için yeniden süre talep ediyoruz" dedi.

"ŞİKAYETİM DEVAM ETMEKTEDİR"

Söz alan Mustafa Suver de , "Şikayetim devam etmektedir. Atılı suçlardan öncelikle beraatimi talep ediyorum. Tanıklarım dışarıdadır. Dinlenmelerini talep ediyorum" dedi. Mustafa Suver'in avukatı Kadir Altan da, "Mustafa Sarıgül hakkında zorla getirilme kararı çıkarılsın. Kendisi milletvekili adayıdır. Şayet milletvekili seçilirse bu durum bekletici mesele olarak ortaya çıkacaktır. Bu dava sürümcemede kalacaktır" ifadelerini kullandı.

"MÜVEKKİLİMİZ KENDİSİNE KÜFÜR EDİLMESİ ÜZERİNE...."

Avukat Cingil, "Müvekkilimiz kendisine küfür edilmesi üzerine durumu bertaraf etmek için bir anlık refleksle huzurdaki katılan sanığı ittirmiştir. Şikayetimiz sürmektedir. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum" dedi. Mustafa Sarıgül'ün bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışması kapsamında 1 Mart 2014 tarihinde Eyüp Feshane'de yapılan Trabzon Günleri etkinliğine katıldığı anlatıldı. İddianemede, katılan Sarıgül taraftarlarının Başbakan'a hakaret ettiği, buna tepki gösteren Mustafa Suver'in de Sarıgül'e hitaben "Burada senin ne işin var, burada olmaman lazım" dediği, bunun üzerine Sarıgül'ün Suvar'ın elini sıktığı belirtildi. İddianamede elini kurtarmaya çalışan Suver'in de Sarıgül'e küfür ettiği kaydedildi. İddianamede Mustafa Suver'in kamu görevlisi olduğunu bildiği Sarıgül'e hakaret ettiği, Sarıgül'ün de Suver'in üzerine yürüyerek yumruk salladığı, olay yerinde bulunan resmi ve özel koruma görevlilerinin olaya müdahale ettiği bilgilerine yer verildi. Suver'in olay sırasında basit müdahale ile giderilecek şekilde yaralandığı da kaydedildi. Mustafa Sarıgül hakkında "Basit yaralama" suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının istendiği iddianamede Mustafa Suver hakkında da "Kamu görevlisine alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan, 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?