banner39

Sarıkamış şehitleri Türkiye genelinde anıldı

Türkiye'nin bir çok şehrinde Sarıkamış şehitleri için anma etkinlikleri düzenlendi

Genel 03.01.2016, 16:42 03.01.2016, 16:53
Sarıkamış şehitleri Türkiye genelinde anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sarıkamış Harekatı'nın 101'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin bir çok şehrinde anma etkinlikleri düzenlendi.

Allahuekber Dağları'nda şehit olan 90 bin asker, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da katılımıyla sıfırın altında 20 derece hava sıcaklığına rağmen Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle anıldı.

Çocuğu, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla binlerce kişi, Sarıkamış Harekatı'nda şehit olan askerleri anmak için dondurucu soğuğun yaşandığı sabahın erken saatlerinde Allahuekber Şehitlik Anıtı'nda toplandı.

Tekbirler getirerek, dualar eşliğinde başlayan 8,5 kilometrelik yürüyüş, yaklaşık 2 saatte varılan Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde sona erdi.

Yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde düzenlenen törende, Şehitler Anıtı'na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından dualar edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, törende yaptığı konuşmada, anma yürüyüşüyle bundan 101 yıl önce hava şartlarının ne olduğunu, en iyi şekilde hissettiklerini ifade etti. Kılıç, "Ay yıldızlı bayrağımızın altında bir arada hep beraber hiçbir ayrılık ve gayrılık olmaksızın ecdadımızdan aldığımız güçle medeniyetimizden, inancımızdan aldığımız güçle beraber ve bir olarak geleceğe yürüyeceğiz. Bizim bütün amacımız budur" dedi.

Kars Serhat Boyları Derneği üyeleri de Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde, Türk dünyasından gelen gençlerin katılımıyla, Sarıkamış Harekatı sırasında şehit düşen askerler için çadır kurarak, saygı nöbeti tuttu.

BİNLERCE KİŞİLİK ANMA YÜRÜYÜŞÜ

Sarıkamış Harekatı'nın 101'inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yürüyüş düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüşe katılmak isteyen vatandaşlar, Eymir Gölü İmrahor Vadisi girişinde toplandı. Buradan başlayan yürüyüş, Gölbaşı Şelale Park'ta son buldu.

Antalya'da Gençlik ve Spor Bakanlığınca "Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak" sloganıyla düzenlenen yürüyüş yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla yapıldı.

Muğla'da da düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü"ne 3 bin kişi katıldı.

Malatya'daki anma etkinlikleri kapsamında bir araya gelen vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Beydağı eteklerindeki karlı yolda yaklaşık 3 kilometre yürüdü.

Ardahan, Ağrı, Aksaray, Afyonkarahisar, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli, Uşak, Denizli, Aydın, İzmir, Yozgat, Sivas ve Kırşehir, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Erzurum, Elazığ, Muş, Çanakkale, Eskişehir, Zonguldak, Samsun ve Amasra, Bursa, Balıkesir, Bilecik ve Yalova'da da anma etkinlikleri düzenlendi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?