banner39

banner35

'Sarısülük davası başka yerde yapılsın' talebi

Mahkeme, Ethem Sarısülük'ün öldürülmesi ile ilgili davanın başka yerde görülmesi ini başvuruda bulundu

Genel 20.08.2015, 14:56 20.08.2015, 14:56
'Sarısülük davası başka yerde yapılsın' talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, gezi olayları sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yargılanmasının başka bir yerde yapılması konusunda Adalet Bakanlığına talepte bulunulması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Mahkemenin, Adalet Bakanlığına iletilmek üzere başsavcılığa gönderdiği yazıda, Ankara Valiliğinin dava hakkındaki uyarısına yer verildi.

Valiliğin uyarı yazısında sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'ın duruşmaya getirilirken ya da duruşma sırasında marjinal grupların saldırısına uğrayabileceği belirtildi.

Mahkemenin, başsavcılığa gönderdiği yazıda Ankara Valiliğinin şu uyarılarına yer verildi:

"Tutuklu olarak yargılanmakta olan sanık Ahmet Şahbaz'a, duruşma sırasında bazı marjinal gruplar tarafından şiddet uygulanabilir, adliye çevresinde yasa dışı gösteriler gerçekleştirilebilir. Adliye binasına ve güvenlik kuvvetlerine karşı saldırıda bulunulabileceği, mahkeme heyetinin baskı altına alınabileceği, sanığın cezaevinde ve adliyede, cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında kargaşa çıkarılabileceği değerlendirilmektedir. Sanığın saldırıya uğramasının, kaçırılmaya ve öldürülmeye çalışılmasının muhtemel olduğu, alınan güvenlik tedbirlerine rağmen öngörülemeyen ve kamu güvenliğini ciddi olarak ihlal edebilecek, infial yaratabilecek müessif olaylar çıkabilir."

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?