banner39

Sayıştay seçiminin komisyon aşaması tamam

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sayıştay başkan adayı olarak Maliye Bakanlığı Müsteşarı Baş ile Sayıştay üyesi Tezcan'ı seçti

Genel 21.06.2016, 17:57 21.06.2016, 17:57
Sayıştay seçiminin komisyon aşaması tamam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sayıştay Başkanı ve 5 üyelik için seçim yapıldı. Komisyon, başkan adayı olarak Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş ile Sayıştay üyesi Ahmet Tezcan'ı seçti.

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan komisyonda, görev süresi 25 Haziran'da dolacak Sayıştay Başkanı ve boş bulunan 5 üyelik için seçim yapıldı.

Komisyonda, başkan ve üyelik seçimleri için önce 15 milletvekilinden oluşan Ön Seçim Geçici Komisyonu belirlendi. Komisyonda ad çekme yöntemiyle, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşcı ve CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'dan oluşan Tasnif Komisyonu oluşturuldu.

Sayıştay Başkanlığı için mevcut başkan Recai Akyel, Seyit Ahmet Baş, Şeref Efe, Abdullah Şimşek, Özcan Rıza Yıldız, Mustafa Atalar, Ahmet Gümüş, Ahmet Tezcan, Abdullah Doğru, İsmail Kemaloğlu, Beyami Özdemir, İdris Bulut ve Nejla Eroğlu aday oldu.

Ön Seçim Geçici Komisyonunda yapılan seçimde, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş 11, Sayıştay üyesi Ahmet Tezcan 9, Sayıştay üyesi Beyami Özdemir ve Şeref Efe 1'er oy aldı. Bu durumda, en çok oyu alan Baş ile Tezcan'ın isimleri Genel Kurul'a bildirilecek.

20 ADAY KOMİSYONDA 10'A İNDİRİLDİ

Sayıştaş'da boş bulunan 5 üyelik için ise Sayıştay Genel Kurulu tarafından Sayıştay meslek mensupları kontenjanından seçilen 12, Maliye Bakanlığı meslek mensupları kontenjanından seçilen 4, diğer adaylar kontenjanından seçilen 4 olmak üzere 20 aday komisyona bildirildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Sayıştay meslek mensupları kontenjanından seçilen 6, Maliye Bakanlığı kontenjanından seçilen 2 ve diğer adaylar kontenjanından seçilen 2 aday olmak üzere toplam 20 aday arasından 10 kişiyi seçerek belirledi.

Bu adaylar arasında daha sonra TBMM Genel Kurulu'nda seçim yapılacak ve Sayıştay'ın yeni 5 üyesi belirlenecek.

GİZLİ OYLA SEÇİLECEK

Sayıştay Başkan ve üyeleri, TBMM Genel Kurulu tarafından gizli oyla seçilecek.

Sayıştay Başkanı seçilebilmek için TBMM üye tamsayısının 4'te 1'inin 1 fazlasından az olmamak kaydıyla, toplantıya katılanların salt çoğunluğunun oyu aranacak.

Sayıştay Başkanının görev süresi 5 yıl olacak. Bir kimse en fazla 2 defa Sayıştay Başkanı seçilebilecek. Başkanın görev süresi, yeni başkan göreve başlayıncaya kadar devam edecek. Görevi sona eren başkan, boş kadro şartı aranmaksızın Sayıştay üyesi olarak göreve devam edecek, boşalan ilk üye kadrosu kendisine tahsis edilecek ve "en kıdemli üye" sayılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?