banner39

SD yayın için 11 kanal belirlendi

RTÜK'ün ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, genel yayın türünde SD yayın lisansı alan 11 yayıncı kuruluş ile kumanda üzerindeki sıralamaları belirlendi.

Genel 18.04.2013, 00:36 18.04.2013, 00:36
SD yayın için 11 kanal belirlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinin ilk gününde, genel yayın türünde standart çözünürlüklü (SD) yayın yapma lisansı alan 11 yayıncı kuruluş ile bu kuruluşların kumanda üzerindeki sıralamaları belirlendi.

Bilkent Otel'de dün başlayan ve bugün sona erecek olan ulusal karasal sayısal yayın lisansı sıralama ihalesinin ikinci gününde, genel yayın türünde SD yayın yapacak 11 ulusal kanal tespit edildi. 

Yaklaşık 8 saat süren ihaleye, 14 yayıncı kuruluş katıldı. Bu kuruluşlardan Hayat Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal 7), NTV Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Anonim Şirketi (NTV), Göktuğ Elektronik Yayıncılık Sanayi Ticari İşletme Anonim Şirketi (Flash TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık Anonim Şirketi (CNN Türk), EKO Televizyon Yayın Anonim Şirketi (TV2), Turkuvaz Televizyon ve Radyo İşletme Anonim Şirketi (ATV Avrupa), Star Medya Ajans Anonim Şirketi (Karamel TV), Güçlü Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Prodüksiyon Reklamcılık Ticaret Anonim Şirketi (EM TV), Trakya İletişim Radyo ve Televizyon Anonim Şirketi (TV Çorlu), NET Yayıncılık Sanayi ve Ticari Anonim Şirketi (TV NET), Kanal Beyaz Televizyon Radyo Yayıncılığı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Beyaz TV), genel yayın türünde SD yayın yapma lisansı aldı. 

Daha sonra ihale, bu 11 yayıncı kuruluşun kumanda üzerindeki sıralarının belirlenmesi için devam etti.

Toplam 226 turun gerçekleştirildiği ihalede, aynı teklifi veren yayıncı kuruluşlar arasında kura çekimine gidilerek sıralama oluşturuldu. 

İhalede en yüksek teklif, 27 milyon 800 bin lira oldu. Buna göre, genel yayın türünde SD yayın yapma lisansını alan yayıncı kuruluşlar, verdikleri teklifler ve kura sonucu oluşan sıralama şöyle: 

"1- Göktuğ Elektronik Yayıncılık Sanayi Ticaret İşletme Anonim Şirketi (Flash TV):  27 milyon 800 bin lira
2- Hayat Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal 7):  27 milyon 700 bin lira
3- NTV Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Anonim Şirketi (NTV): 26 milyon 950 bin lira
4- Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık Anonim Şirketi (CNN Türk): 26 milyon 450 bin lira
5- Turkuvaz Televizyon ve Radyo İşletme Anonim Şirketi (ATV Avrupa): 26 milyon 450 bin lira
6- EKO Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (TV2):  26 milyon 400 bin lira
7- Kanal Beyaz Televizyon Radyo Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Beyaz TV): 26 milyon lira 
8- Trakya İletişim Radyo ve Televizyon Anonim Şirketi (TV Çorlu): 25 milyon 950 bin lira
9- Star Medya Ajans Anonim Şirketi (Karamel TV): 25 milyon 900 bin lira
10- Güçlü Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Prodüksiyon Reklamcılık Ticaret Anonim Şirketi (EM TV): 25 milyon 800 bin lira
11- Net Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TV NET): 25 milyon 200 bin lira"
 
BAŞKAN NARİN'DEN TEŞEKKÜR

İhale Komisyon Başkanı ve RTÜK Başkan Yardımcısı Aslan Narin, ihalenin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, katılımcılara teşekkür etti. 

Sonuçların Üst Kurul onayına sunularak kesinleşeceğini belirten Narin, daha sonra katılımcı kuruluşlara lisans ve kapasite tahsisinin yapılacağını söyledi. 

Bugün yapılacak son ihalelerde, 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı ve 3 yüksek çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı için teklifler alınacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?