banner39

Seçmeli Kürtçe'ye 700 öğretmen

Seçmeli Kürtçe dersi için tezsiz Yüksek Lisans bölümlerinden öğretmenler yetiştirilecek

Genel 21.06.2012, 09:18 21.06.2012, 09:18
Seçmeli Kürtçe'ye 700 öğretmen

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Seçmeli Kürtçe derslerin müfredata konmasının ardından gerekli öğretmen açığının nasıl karşılanacağı tartışılıyordu. MEB, bu sorunu çözmek için yeni adımlar atıyor.

Radikal'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, seçmeli Kürtçe derslerine öğretmen yetiştirmek için düğmeye basarak, Mardin Artuklu ve Bingöl üniversiteleriyle temasa geçti. İki üniversite toplam 700 öğretmen adayı kontenjanı açtı. Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, "Bakanlık, yoğunlaştırılmış 3 aylık kursların verimli olmayacağını belirterek, 1 yıl tezsiz yüksek lisans programı uygulamamızı istedi ve 'alabildiğiniz kadar aday alın' önerisinde bulundu" dedi.

Eylüldeki yeni dönem için 500 kontenjan belirlediklerini, şubat döneminde 500 kontenjan daha açacaklarını söyleyen Yıldırım, "Seçmeli Kürtçe pilot uygulamalarla başlayacak ve hangi okullarda olacağına bakanlık karar verecek. 2013 Eylül'den itibaren bizim yetiştirdiğimiz öğretmenler hazır hale gelecek" dedi.

Yıldırım, bakanlığın adaylık şartlarını ise şöyle sıraladı: "Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenliği bölümlerinden mezun olması ve ALES Sözel'den en az 55 alması gerekiyor." Bingöl Üniversitesi'nden Nusrettin Bolelli ise 100 Kürtçe, 100 de Zazaca kontenjanı açtıklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?