banner15

Sedat Peker'e Hanefi Avcı sorgusu

Çete suçundan hükümlü bulunan Sedat Peker, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız'a tanık sıfatıyla ifade verdi.

Sedat Peker'e Hanefi Avcı sorgusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sedat Peker, üç saat boyunca savcıya Hanefi Avcı ifadesi verdi. Ergenekon soruşturması ve Devrimci Karargah davasında tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile ilgili yaklaşık 3 saat ifade veren Peker daha sonra tutuklu bulunduğu cezaevine gönderildi.

Peker'in ifadesinin alınmasının ardında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan avukatı Utku Tekayak, müvekkilinin, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile alakalı olarak tanık sıfatıyla dinlendiğini söyledi.

Sedat Peker'in, Aksiyon Dergisi'nde çıkan bir röportajında Avcı'nın itirafçıları kullandığı, İstanbul'a gönderdiği açıklamalarıyla ilgili tanık sıfatıyla ifadesinin alındığını belirten Tekayak, soruşturmanın Avcı'nın hangi dosyasıyla birleştirileceğini bilmediğini belirtti.

Peker'in daha önce savcılığa ve mahkemeye dilekçe gönderdiğini belirten Utku Tekayak, daha sonra şöyle konuştu; "Savcı Bey ifadeye çağırdı. Peker de savcılığa ça ğrıldığında bu konuyla ilgili daha detaylı ifade vereceğini söylemişti. O isimlerin haricinde isimler verdi mi bilmiyorum. Tanık olduğu için biz iştirak etmedik" dedi.

Avukat Tekayak, 'Peker, Avcı'nın itirafçıların işlediği suçları ö rttüğünü iddia ediyor, bu konudaki iddialarını tekrarladı mı" sorusuna, "Evet onları yine söyledi. Zaten konunun özü o. Hanefi Avcı'nın o itirafçıları buraya getirmesi, korumas ı, kendisiyle tanıştırması, 'yardımcı ol, onlara maddi manevi destek ver demesidir" diye konuştu.

Avukat Tekayak, ifadeler sırasında adı geçen ve geçtiğimiz ay şike soruşturması kapsamında tutuklanan Olgun Peker'in ifadeye çağırılabileceğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2011, 07:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35