banner39

Selçuklu medeniyetinin izleri Eyüp'te

Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'nde çok sayıda sanatçının Selçuklu izlerini taşıyan geleneksel sanat ürünleri sergilenecek

Genel 24.10.2013, 16:33 24.10.2013, 16:33
Selçuklu medeniyetinin izleri Eyüp'te

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Yaşayan Mirasımız Selçuklu" sergisi bugün Eyüp'teki Bahariye Mevlevihanesi'nde açılıyor.

Yaşayan Mirasımız "Selçuklu" Sergisi 24 Ekim - 3 Kasım 2013 tarihleri arasında dezilebilecek..

Sergide; Hüsn-i Hat, Tezhip, Çini, Ciltçilik, Katı', Minyatür, Ebru, Ahşap Oymacılığı, Kalemişi ve Mozaik sanat dallarında ulusal ve uluslararası platformlarda isim yapmış sanatçılardan, A.Mahmut Peşteli, Atilla Yusuf Turgut, Faruk Dinçer Eratlı, Faruk Taşkale, FisunOnomay, Fuat Başar, Gürcan Mavili, Gürkan Pehlivan, Güvenç Güven, Hülya Dillek, Hüsamettin Yivlik, Hüseyin Gündüz, İslam Seçen, Melis Uludağ, Meryem Güney, Meyçem Ezengin, Münevver Üçer, Nursen Güven ve Özcan Özcan 'ın eserleri yer alıyor.

Sanatçıların, Selçuklu medeniyeti eserlerini, kendi birikim, zevk ve yaratıcılıkları ile de kaynaştırarak tasarladıkları eserleri özel koleksiyon niteliğinde olacağı ifade ediliyor.

Geçmişle gelecek arasında köprü kuracak bu projede yer alan eserler, özellikle, medeniyetimizin temel direkleri sayılan pek çok sanatçıyı yetiştirmiş bir irfan ocağı olan Bahariye Mevlevihanesi'nin huzurlu ortamında sanatseverlere sunulacak, katılımcılara keyifli bir tarihsel yolculuk yaşatılacak.

Sanatçıların, Selçuklu medeniyeti eserlerini, kendi birikim ve zevkleriyle kaynaştırarak tasarladıkları çalışmalarından oluşan sergi 3 Kasım'a kadar görülebilir.

Program akışı şöyle:

Yaşayan Mirasımız "Selçuklu" Sergisi

24 Ekim 2013 Perşembe

Program Akışı

18.00 Açılış Konuşması

Proje Tanıtımı

Canlı Müzik Dinletisi

Prof.Dr. Selçuk Mülayim "Selçuklu Şekil Dünyası"

Barkovizyon Gösterimi

Sergi Açılışı

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?