banner39

Selek davası yeniden başladı

Mısır Çarşısı'ndaki patlama ile ilgili yerel mahkemenin direnme kararından vazgeçmesi üzerine dava yeniden görülmeye başlandı, Bugün ilk duruşması yapılan dava 24 Ocak'a ertelendi

Genel 13.12.2012, 17:27 13.12.2012, 17:27
Selek davası yeniden başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili yargılanan Pınar Selek, iki kez verilen beraat kararının ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanmasına başlandı.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 24 Ocak 2013'e erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlama ile ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek'in yeniden beraatına karar vermişti.

Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için 'müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın' demişti. Pınar Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararı onaylanmıştı. Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011'de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Fakat 22 Kasım'da görülen son duruşmada mahkeme direnme kararından vazgeçmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?