banner39

Şemdinli davası ertelendi

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararının ardından Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan dava, ileri bir tarihe ertelendi

Genel 21.11.2013, 18:23 28.03.2013, 17:23
Şemdinli davası ertelendi

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararının ardından Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan dava, ileri bir tarihe ertelendi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Umut Kitapevi'nde meydana gelen patlamadan sonra tutuklanan ve 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasına çarptırılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında verilen kararın, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulmasının ardından, sanıklar yeniden hakim karşısına çıktı.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma öncesinde yoğun güvenlik önlemi altında adliyeye getirilen tutuklu sanıklar Kaya ve İldeniz adliyenin arka kapısından içeri alındı.

Sanıklar Kaya, İldeniz ve Ateş'in yanı sıra müştekiler Seferi Yılmaz ile Metin Korkmaz'ın da hazır bulunduğu duruşmada, mahkeme başkanı Behçet Aşılar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararını okudu.

Bunun üzerine söz alan müşteki avukatı Murat Timur, usule ve yasaya aykırı olan bozma ilamına mahkemenin ''direnme kararı'' vermesini talep etti.

Savcı Mehmet Kuran ve sanıkların avukatı Yurdakan Yıldız da Yargıtay kararına uyulması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme heyeti ise bozma ilamına uyulup uyulmayacağı konusunun ''hüküm/esas karar'' ile değerlendirilmesine karar vererek, savcı Kuran'dan esas hakkındaki mütalaasını istedi.
Esas hakkındaki mütalaasını sunan Kuran, ''Suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'' iddiasıyla yargılanan sanıkların beraatını talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, ''Sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş'in tutuklu kaldıkları süre, kesinleşmiş mahkumiyetleri sonucu ceza infaz kurumunda başka suçlardan hükümlü bulunmaları nedeniyle kaçma şüphelerinin kalmaması sebebiyle üzerlerine atılı suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak suçundan bihakkın tahliyelerine, sanıkların başka suçtan hükümlü olmaları nedeniyle serbest bırakılmaları mümkün olmadığından, yalnızca suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak suçundan düzenlenen tutuklama müzekkeresinin iadesi için yazı yazılmasına'' karar verdi.
Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesinde 19 Haziran 2006 tarihinde görülen duruşmada, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'e, ''Suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak'', ''Suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla ve tasarlayarak insan öldürmeye teşebbüs etmek'', ''Suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla ve tasarlayarak insan öldürmek'', ''Suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla kasten yaralama'' suçlarından 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezası verilmişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderilen dosyanın 1 Ekim 2012'de görülen temyiz duruşmasında, sanıklara adam öldürme suçundan verilen hapis cezalarını onayan daire, ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'' suçundan verilen cezaları ise bozmuştu.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?