banner39

Sendikalardan 'kıdem tazminatı' protestosu

Kıdem tazminatının fona devredilme çalışmaları bir kaç sendikanın ortak katılımıyla İstanbul Taksim'de protesto edildi

Genel 01.10.2011, 18:07 01.10.2011, 18:09
Sendikalardan 'kıdem tazminatı' protestosu

"Sendikal Güç Birliği Platformu" üyeleri, kıdem tazminatının fona devredilme çalışmalarını protesto etti.
Tek Gıda-İş, Belediye-İş, Petrol-İş, Tezkoop-İş, TÜMTİS, Deri-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Basın-İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) da aralarında bulunduğu "Sendikal Güç Birliği Platformu" üyeleri, Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Kıdem tazminatının fona devredilme çalışmalarını protesto eden grup, "Kıdem tazminatı kazanılmış haktır" yazılı pankart açarak, alkış ve sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na kadar yürüdü.
Burada grup adına açıklamayı yapan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, kıdem tazminatının, çalışanların iş güvencesine olumlu katkı yapan, işsizlik sigortası, emekli ikramiyesi, emeğin yıpranma bedeli, ücretin ödenmeyen kısmının karşılığı, yaşlılık sigortası gibi nitelikler taşıyan bir hak olduğunu söyledi.

"Kıdem tazminatının, bütün bu nitelikleriyle birlikte işçiye sosyal riskler karşısında güvence sağlayan bir gelir, bir iş yerinde ömür tüketen kas ve beyin gücünü, bilgisini, birikimini o iş yerinde harcayan çalışanın emeğinin yıpranma bedeli olduğunu" ifade eden Ayçin, bu hakkın 1936 yılında mevzuata girdiğini anımsattı.

Hükümetin kıdem tazminatını tasfiye süreci başlattığını savunan Ayçin, şöyle konuştu:
"Dert, işverenlerin ödeme güçlüğü nedeniyle verilmeyen kıdem tazminatlarını garanti altına almaksa o halde AK Parti'ye bir önerimiz var. İşsizlik sigortası bünyesindeki ücret garanti fonu gibi kıdem tazminatı garanti fonu kurarak, ödeme güçlüğü içine düşen işverenlerin çalışanlar ının kıdem tazminatını garanti altına alalım. Ancak gerçek niyetin bu olmadığı apaçık ortada. Hükümet sermayenin en büyük şikayetlerinden olan kıdem tazminatını fona devretmek suretiyle tedrici olarak ortadan kaldıracak düzenlemeye imza atmak istiyor. Biz, kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanayız. Bugün çalışanların da gelecek çalışacak olanların da bugünkü biçimiyle yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Kıdem tazminatının hangi biçim altında olursa olsun fona devredilmesine kesinlikle karşıyız."

Ayçin, fon ile birlikte kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğünden kurtulan işverenlerin daha kolay işçi çıkarabilme imkanına kavuşacağını, çalışma yaşamının güvencesiz hale getirileceğini kaydederek, "Dün yaşadığımız Zorunlu Tasarruf Fonu ve Konut Edindirme Yardımı deneyimi bugün İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımı ortadayken kimse bizi fona ikna edemez. 'Kıdem tazminatına dokunulmasını genel grev çağrısı sayarız' diyen ve bunu genel kurul kararı haline getiren Türk-İş'i sorumluluklarının gerektirdiği gibi tutum almaya davet ediyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?