banner39

Şener ve Şık adliyeye sevkedildi

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık adliyeye sevkedildi

Genel 05.03.2011, 13:18 06.03.2011, 00:20
Şener ve Şık adliyeye sevkedildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan kişilerden İklim Bayraktar ve Aydın Bıyıklı''dan sonra Nedim Şener ve Ahmet Şık da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının ardından İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen gazeteciler "Ergenekon" savcısı Zekeriya Öz'e ifade verecekler. Gazetecilerin adliyeye sevk edileceğinin duyulmasının ardından bazı gazeteciler meslektaşlarına destek vermek için adliye önüne geldi.

Nedim Şener'in avukatının verdiği bilgilere göre Emniyet'te Şener'e yaklaşık 50 soru sordu.

Sorular ağırlıklı olarak OdaTV'den çıktığı iddia edilen belgelerle ilgiliydi. "Ahmet Şık'la kitap yazdınız mı?", "Sabri Uzun'un kitabını siz mi kaleme aldınız?" gibi soruların yanında Şener'den çeşitli telefon görüşmeleriyle ilgili de bilgi alındı.

Tutuklu yargılanan OdaTV çalışanı Barış Terkoğlu'yla yaptığı görüşmenin içeriği soruldu.

Sözkonusu görüşmeye göre Terkoğlu'nun, Şener'i arayıp "İlk Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün gazeteci Alper Görmüş'e verilmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?" diye sorduğu, Şener'in de "Ne düşünebilirim ki" dediği belirtildi.

Emniyetteki sorgunun ardından Ahmet Şık ve Nedim Şener'e isnat edilen "Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme" suçu düştü. İki gazeteci şu anda savcılıkta sadece "Ergenekon terör örgütüne üye olma" suçu nedeniyle sorgulanacak.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?