banner39

Servis şoförlerine tesbih uyarısı

Okul servis sürücülerine araç kullanırken sigara içmemeleri ve tesbih sallamamaları yönünde uyarı yapıldı

Genel 15.09.2013, 10:51 15.09.2013, 10:51
Servis şoförlerine tesbih uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Servis şoförlerinden her gün sakal tıraşı olmalarını, temiz ve ütülü elbiseler giymelerini talep eden polis, serviste sigara içmemelerini, tespih ve zincir sallamamalarını istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, okulların açılmasına kısa süre kala, okul servisi sürücülerine uyulması gereken kurallar hakkında eğitim verdi.

Kıyafetleri, davranışları, konuşmaları, araç kullanma ve trafik kurallarına uyma alışkanlıkları açısından servis sürücülerinin, çocuklar  tarafından örnek alındığını belirten emniyet yetkilileri, şoförlerden tutum ve davranışlarıyla örnek olmalarını istedi.

SERVİSTE SİGARA İÇİLMEYECEK

Öğrencilere güvenli bir trafik ortamı oluşturmak için gerekli tedbirler alan polisler, servis sürücülerinin öğrenci, veli, servis rehberi, okul idarecileri, şirket yöneticileri ya da çalışanlarıyla ilişkilerinde ve trafikte daima nazik ve hoşgörülü olmalarını gerektiğini vurguladı. Eğitim kapsamında, servis sürücülerinden her gün sakal tıraşı olmaları ve kişisel bakımlarına dikkat etmeleri istendi. Görev süresi boyunca firmaların belirlediği kıyafetleri giymeleri gereken sürücülerin elbiseleri temiz ve ütülü olacak. Sürücüler, görev alanlarında araç içinde veya dışında kesinlikle sigara içmeyecek, tespih ve zincir gibi nesneler kullanmayacak.

GEÇ KALANA KIZILMAYACAK

Sabah geç kalan, emniyet kemerini takmayan, araç içi kurallara uymayan ve benzeri davranışlarda bulunan öğrencilere kırıcı sözler söylenmeyecek, uygun  olmayan bir davranış varsa "Araç İçi Uygunsuzluk Formu" dolduracak ve servis müdürlüklerine iletilecek. Sürücüler, öğrencileri araca bindirme veya indirmede, çevre trafiğini de dikkate alarak güvenli bir yer seçecek. Öğrencilerin, tespit edilen güzergah dışında farklı yerlerde inme talepleri kabul edilmeyecek, okul servis araçlarına taşınması zorunlu öğrencilerden başka kimse alınmayacak.

Sürücüler, öğrencinin kendisini, ailesini, arkadaşlarını, tuttuğu takımı ve benzeri değerleriyle ilgili hiçbir koşulda olumsuz şeyler konuşmayacak. Öğrencilerle iletişim kurulurken sürücüler, laubali davranışlardan kaçınacak, şaka yapmayacak ve konuşurken argo sözcükler kullanmayacak.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?