banner39

Seslerini duyurmak için ağızlarını diktiler

Taleplerine bir türlü cevap alamayan Afgan mülteciler, BM önünde ağızlarını iğne iplik ile dikerek seslerini duyurmaya çalıştı

Genel 07.05.2014, 17:15 07.05.2014, 17:22
Seslerini duyurmak için ağızlarını diktiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler(BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde Mültecilik Hakları'nın sağlanması talebinde bulunan Afgan mülteciler, ağızlarını iple dikip, seslerini duyurmaya çalıştı.

Afganistan'daki savaştan kaçıp Türkiye'nin çeşitli şehirlerine yerleşen Afgan Mülteciler'in, yanlarına getirdikleri 'Siz hiç vatanınız varken, vatansız kaldınız mı?', 'Bütün insanlar eşittir', 'Yemek yok, içmek yok, iyi sonuçlar bekliyoruz' yazılı Türkçe ve İngilizce dövizler taşıdı. Eylem nedeniyle bina önünde güvenlik önlemi alındı.

Grup adına yapılan açıklamada; her mültecinin olduğu gibi kendilerinin haklarının olduğunu ve bunu almak için toplanıldığı vurgulanarak” Dosyalarımız askıya alınmamalı, diğer mülteciler 6 ay burada kalıp, sonra 3. ülkeye giderken biz neden 6 yıl burada kalıyoruz. Bizi belirsiz durumda bıraktılar. 1,5 senedir dosyalarımıza bakılmıyor. Askıya alınmış durumda. BM bize, '3. ülke sizi almıyor' diyor; ama ülkeler ise bize dosya gelmiyor diyor. BM'den haklarını istiyorlar" denildi.

Yetkililerin seslerini duymadığı için arkadaşlarının ağızlarına dikiş attıkları ifade edildi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?