banner39

Seyrantepe davasında karar

Diyarbakır'da 2008 yılında polis servisine düzenlenen saldırı ile ilgili davada karar verildi

Genel 19.02.2014, 16:14 19.02.2014, 16:14
Seyrantepe davasında karar

Diyarbakır’da 2008 yılında polis servis otobüsüne PKK'lılar tarafından düzenlenen ve 4’ü polis, 5 kişinin öldüğü saldırının davası karara bağlandı. Daha önce dosyaları ayrılan 3 sanık 6'şar kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 375'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Saldırı sonrasında 13 sanık hakkında açılan davada 10 sanık hakkında karar verilmişti. 3 sanığın yargılanmasına  Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Murat Yildeniz ve Neytullah Bayram raporlu oldukları gerekçesiyle katılmadı. Ramazan Benice ise Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nden görüntü sistemi üzerinden ifade verdi. Duruşmaya dosyadan çekilen sanık avukatları da katılmadı.

Duruşmada ilk olarak sanık Ramazan Benice'ye söz hakkı verildi. Benice, avukatı olmadığı için ifade vermeyeceğini söyledi. Daha sonra görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, daha önce verdiği mütalaaya göre sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Ardından kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Ramazan Benice, Neytullah Bayram ve Murat Yildeniz'i, 'Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik vahim nitelikteki silahlı eyleme katılmak' ve 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek' suçlarından 6'şar kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Saldırıda 25 polisin yaralanması ile ilgili olarak her üç sanığa ayrıca 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 375'er yıl daha hapis cezası verildi. Mahkeme sanıklar Ramazan Benice ve Neytullah Bayram'a 'Vahim nitelikte Kalaşnikof silah bulundurmak' suçundan da 9'ar yıl hapis ve 120 biner lira adli para cezası da verdi.

Polis Meslek Yüksek Okulu personelini taşıyan servis aracı, 8 Ekim 2008'de Diyarbakır'ın Seyrantepe semtinde PKK'lıların silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda araçta bulunan biri teknisyen dördü polis 5 kişi öldü, 25 polis yaralandı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?