banner39

SGK bir engeli daha kaldırdı

SGK yaptığı yeni düzenleme ile vatandaşların söz konusu zaman diliminde de özel hastanelere gidebilmesinin yolunu açtı

Genel 20.05.2011, 05:17 20.05.2011, 08:15
SGK bir engeli daha kaldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında da özel hastanelere gitmesinin önündeki engelleri kaldırdı. Artık hastalar, 7 gün 24 saat acil servisler dışında da 'SGK ile sözleşmesi olan' özel hastanelere gidip sağlık hizmeti alabilecek. Resmi tatil günleri de dahil hastalar tüm branşlarda muayene olabilecek. Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ, "Karar, hem sektör hem de vatandaş için yararlı oldu." dedi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların resmi tatillerde vemesai saatleri dışında da özel hastanelere gitmesinin önündeki engelleri kaldırdı. Buna göre hastalar, 7 gün 24 saat boyunca istedikleri zaman acil servisler dışında ‘SGK ile sözleşmesi olan’ özel hastanelere gidip sağlık hizmeti alabilecek.

SGK daha önce yaptığı açıklamada, resmi tatil günlerinde acil vakalar dışında sadece dahiliye, çocuk hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve göğüs hastalıkları olmak üzere 4 branşın provizyona açık olduğunu duyurmuştu. SGK, dün yaptığı açıklamada ise artık sadece 4 branşın değil bütün branşların provizyona açıldığını bildirdi.

MEDULA’DA DÜZENLEME YAPILDI

SGK açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kurumumuz ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucularının, kamuya ait sağlık hizmet sunucularında olduğu gibi, 5Mayıs’tan itibaren resmi tatil günlerinde de sözleşmeli oldukları branşlardan provizyon alabilmeleri için MEDULA sisteminde gerekli düzenleme yapılmıştır.” SGK’nın bu açıklamasıyla birlikte hastalara 7/24 özel hastane yolu açılmış oldu.Vatandaşlar resmi tatillerde vemesai saatleri dışında SGKile sözleşmesi olan özel hastanelerden istedikleri branştan hizmet alabilecek.

Uzmanlar olumlu bakıyor

TALEP EDİLEN BİR UYGULAMAYDI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Saadettin Orhan: Özel hastanelerin öteden beri dile getirdiği talepti. ‘Mesai saati sınırlaması olmasın, rahatlıkla fatura edebilelim’ diyorlardı. Hastaların da işine gelen bir düzenleme oldu. Çünkü hastaneye gidecekleri zaman artık mesai saati sınırlamasına tabi tutulmayacaklar.

HASTA YÜKÜNÜ AZALTACAK

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Dr. Cevat Şengül:

Son derece iyi bir uygulama. Hasta yoğunluğu, hemözelleri hemdevlet hastanelerini olumsuz etkiliyordu.Mesai saatleri dışındamuayene olmadığı zaman hasta acil olmasa dahi acil polikliniklere gelipmuayene olmak istiyordu.

SEKTÖRÜMÜZ İÇİN ÇOK YARARLI

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr.Mehmet Altuğ: Vatandaşlar ve sektörümüz için çok yararlı. Uzun süredir tümbranşları provizyona açarak vatandaşlarınmağduriyetlerinin sona erdirilmesi için çaba sarf ettik. Bu düzenleme ile vatandaşlarımız özel sağlık kuruluşlarından da resmi tatil günlerinde hizmet alabilecek.

ÇALIŞANLAR MAĞDUR EDİLMESİN

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Eraydın: Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları için bir iş yükü oluştu. Ancak vatandaş açısından olumlu sonuçlar verecektir. Özellikle çalışan vatandaşlarımızmesaileri dışında gidipmuayene olabilecekler. Buna rağmen çalışanlarmağdur edilmemeli.

DENETİMLER ARTIRILMALI

İstanbul Tabip Odası Üyesi Dr. Osman Öztürk: Belki vatandaş açısından rahatlatıcı bir uygulama olabilir. Düzenlemenin bu haline karşı çıkmıyoruz. Ancak SGK özel hastanelerden hizmet alıyor ama kimi hastaneler hastalardan çok ciddi paralar talep ediyor. Denetimartırılmalı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?