banner39

Sigara yasağına uymayan işletme kapatılacak

Para cezalarının caydırıcı olmaması üzerine yeni bir uygulama devreye sokuldu. Artık, sigara yasağına uymayan işletmeler, ikinci cezada kapatılacak

Genel 12.09.2013, 15:42 12.09.2013, 16:30
Sigara yasağına uymayan işletme kapatılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kapalı mekanlarda uygulanan sigara yasağında para cezası işe yaramadı. Bakanlık, para cezasının işe yaramaması üzerine yeni bir sistem geliştirdi. Buna yasağı ikinci kez ihlal eden iş yerleri kapatılacak.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kapalı mekanlardaki sigara yasağına uymayan işletmelerin, ikinci cezada kapatılacağını söyledi. Bir televizyon programında konuşan Müezzinoğlu, "Sigara yasağında para cezasının caydırıcılığı kalmadı. Düzenleme değiştirildi. İlkinde para cezası, ikinci ya da üçüncüde o kurum kapatılacak" dedi.

Müezzinoğlu şöyle konuştu: "Örneğin bir salonda düğün var. Bu salonun değeri 10 bin lira. Sigara yasağı delinecekse 5 bin lira fazla ödeme alıyor. Ceza gelirse aradaki bu parayı ceza olarak ödüyor. Bu durumda da yasağın caydırıcılığı ortadan kalkıyor. Bu düzenleme artık değiştirildi. İlkince para cezası ikinci ya da üçüncü kez yasa delinirse o kurum kapatılacak".

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, düzenlemeye başta karşı çıkanların bile artık desteklediğini belirterek, "Bu kanun olmaz, bu kanun uygulanmaz, toplum buna tepki gösterir dediler, bir baktık en çok sigara içenler bile bu düzenlemeyi sahiplendi" diye konuştu.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?