Sığınma nedeni: Katliam yapmamak

Suriye eski Savunma Bakanı ve Deyrizor Eyaleti Komutanı General Ali Habib’in, gösterileri sert tedbirlerle bastırma görevini reddettiği için Türkiye’ye sığındığı öğrenildi.

Sığınma nedeni: Katliam yapmamak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye eski Savunma Bakanı ve Deyrizor Eyaleti Komutanı General Ali Habib’in rejim tarafından verilen katliam emirlerini uygulamak istemediği için önce ordudan istifa ettiği ardından da Türkiye’ye sığındığı belirtildi.

Star Gazetesi'nin haberine göre Suriye iç savaşı boyunca rejimden kaçan en üst düzey isim olma özelliği taşıyan Suriye eski Savunma Bakanı Ali Habib’in Deyrizor Komutanlığı görevini yürüttüğü dönemde kendisine verilen, muhalif gösterileri sert tedbirlerle bastırma görevini reddettiği için Türkiye’ye sığındığı öğrenildi.

AVRUPA’YA GİTMİŞ OLABİLİR

Rejimden kaçan ancak muhalif saflara geçmeyen Habib’in Nusayri olması da ayrı bir önem taşırken, iç savaşın başlamasının ardından rejimle ters düştüğü bu yüzden resmi olmasa da fiilen mevcut görevini bıraktığı biliniyor.

Habib, Türkiye’ye sığınmasının ardından diğer Suriyeli generallerin ve subayların kaldıkları Hatay’ın Altınözü İlçesi’nde bulunan Apaydın Kampı’na alınmazken, Fransız ya da İngiliz İstihbarat birimlerinin yardımları sonucu Avrupa’ya gitmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

MENAF TLAS DA KAÇMIŞTI

Habib gibi Suriye ordusu için önem arz eden bir diğer isim olan Baba Hafız Esad döneminin Savunma Bakanı Mustafa Abdulkadir Tlas’ın oğlu Cumhuriyet Muhafız Birliği’nin 105’inci Alay Komutanı Tuğgeneral Menaf Tlas da Habib gibi Türkiye üzerinden kaçarak Fransa’ya gitmişti. İki ismin de müdahale senaryoları sonrası kurulması muhtemel geçiş hükümetinde yer alabilecekleri ihtimali üzerinde duruluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 08:10
banner53
YORUM EKLE

banner39