banner39

Sığınmacılar bu bayrama da yersiz yurtsuz giriyor

Bu Ramazan da evlerinden uzak giren Suriyeli Semra Halil, "Çadırlarda bayram temizliğinin yanı sıra özellikle çocuklarımızın bayramlık elbiselerini temin ediyor ya da eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz" dedi

Genel 15.07.2015, 11:35 15.07.2015, 11:40
Sığınmacılar bu bayrama da yersiz yurtsuz giriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'deki çadır ve konteyner kentlerde yaşayan Suriyeli aileler, Ramazan Bayramı hazırlıklarına başladı.

Ramazanın son günlerinde bayram telaşına giren Suriyeliler, kendileri için tahsis edilen çadırlarda çocuklarıyla bayram temizliğine başladı. Çadırların içini temizleyen, halı, battaniye ve giysilerini yıkayarak bayrama temiz girmeyi amaçlayan Suriyeliler, marketlerden de bayram alışverişlerini yapıyor.

Çadırlarına ziyarete gelecek misafir ve akrabalarına ikram etmek için yöresel tatlı ve pastalar da hazırlayan Suriyeliler, kendi evlerindeki gibi olmasa da bayramı yakınlarıyla kutlamayı amaçlıyor.

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde yaşayan Suriyeli Abdulfettah Hüsni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerinde olduğu gibi çadır kentte de bayram hazırlıkları yapıldığını söyledi.Ülkelerinin bayram geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını belirten Hüsni, "Tabii ki çadır insanın kendi evi gibi olamaz ama elimizden geldiği kadar bayramı yaşamaya çalışıyoruz. Bize her konuda yardımcı olan Türk yetkililerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Semra Halil de ilk olarak çadırların içini ve çevresini temizlediklerini ifade etti.Kendilerine sağlanan imkanlardan dolayı Türkiye'ye minnettarlığını dile getiren Halil, şunları kaydetti:

"Çadırlarda bayram temizliğinin yanı sıra özellikle çocuklarımızın bayramlık elbiselerini temin ediyor ya da eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz. Bayramda gelecek misafirlerimize ikram etmek için çeşitli tatlı ve unlu mamuller hazırlıyoruz. Bayramda yakınlarımızın Suriye'deki mezarlarını ziyaret edemeyeceğiz ve bu bizi çok üzüyor ama buradan onlara birer Fatiha okuyoruz."

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?