banner39

Sigorta şirketlerine yüksek fiyat baskını

Kasko ve zorunlu sigorta piyasasında oluşan yüksek fiyatlar Rekabet Kurumu'nu harekete geçirdi.

Genel 05.04.2013, 15:32 05.04.2013, 15:32
Sigorta şirketlerine yüksek fiyat baskını

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rekabet Kurumu, zorunlu trafik sigorta sı ve kasko tarifelerinde yapılan değişikliklerin ardından bütün sigorta şirketlerinin fiyatlarını olağanüstü düzeyde yükseltmesi üzerine sektörde inceleme başlattı.

Rekabet Kurumu denetim ekibi önceki gün sigorta şirketlerinin genel müdür ve genel müdür yardımcıları başta olmak üzere üst düzey yöneticilerinin odalarına ani baskın düzenledi. Bugün'de yer alan habere göre denetim sırasında yöneticilerin bilgisayarları ile cep telefonlarındaki görüşme ve mail trafiğinin tek tek incelendiği öğrenildi. Denetim ekibinin, "yerinde inceleme" denetiminden önce yüzde 300'ü aşan aşırı fiyatlara yönelik şikayetler üzerine "ön araştırma" yaptığı, araştırma sonucunda yerinde incelemeye karar verdiği öğrenildi. Rekabet Kurumu benzer yöntemi bankalarda da uygulamış, soruşturma sonucunda bankalara 1,1 milyar lira ceza kesilmişti.

Sigorta şirketlerinde yapılan yerinde incelemeyle, trafik sigortası ve kasko fiyatlarındaki yüzde 300'ün üzerindeki yükselişin, şirketlerin rekabeti ihlal eden uyumlu hareketlerinden mi yoksa birbirlerinden bağımsız, gerçek maliyetlerin fiyatlara yansımasından mı kaynaklandığının araştırıldığı ifade edildi. İncelemede ayrıca 1 Nisan'dan itibaren kasko fiyatlarının orijinal ve jenerik parça ayrımına göre belirlenmesiyle fiyatlarda yaşanan olağanüstü artışı da kapsayacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?