banner39

Şimşek: Herkes memur olmak istiyor

Memur maaşının asgari ücretin iki katı olduğunu belirten Şimşek, "Bu yüzden herkes memur olmak istiyor" dedi.

Genel 25.05.2012, 11:34 25.05.2012, 11:34
Şimşek: Herkes memur olmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vekil olmak için 770 bin dolarlık maaştan vazgeçen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaşının asgari ücretin iki katı olduğunu belirtti, "Bu yüzden herkes memur olmak istiyor" dedi.

 CNN TÜRK'te Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını cevaplayan Şimşek, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İşte Şimşek'in konuşmasından satır başları...

Uludure:

Tek sorumlu cinayet örgütüdür. Terör olmazsa bu tür trajediler yaşanmaz. Bunu unutmamak lazım. İşin diğer boyutu değerlendirmeleri parti sözcüsü ve Başbakan yaptı.

Memurlar:

Belirlenen rakamların üzerine çıktık. Bütçeye ilave yük 4.2 milyar lira. Masada uzlaşalım diye zorladık. Çalışanımızı enflasyona ezdirmeyiz, ezditmedikte. En düşük memur maaşı bin 750 liraya çıkacak. Memur maaşı asgari ücretin 2 katı. Bu yüzden herkes memur olmak istiyor. Bütçenin yüzde 30'u memura gidecek.

Memur-Sen'in mobing iddiası:

18 milyon öğrenci var. Kaynak ayırmamız lazım. Sadece memuru gözetirsek olmaz.

Yunanistan olmak:

2001-2002 yılında Yunanistan olmuştuk. Şimdi Yunanistan'ın bütçesini Yunanistan yönetmiyor.

1 puan falzla versek etkisi 1 milyarın üzerinde olur. Şirketlerin üzerindeki vergileri artırmak olmaz. Dolaylı vergileri artırmak olmaz. Tercihimiz vergiyi tabana yaymak.

770 bin dolarlık maaş:

Eleştirilere saygım var. Ülkeye hizmet için geldim. Her şey para değil. Geldiğimiz yer belli. Yokluktan geldik yokluğu biliriz. Finans sektörü önceden çok bonkördü. Şimdi onlar bile öyle değil.

Euro:

Euro deli ceketi gibi, sorumsuz ülkeler için. Almanya'ya bakın, euro ile kazançlı çıktılar. Bir de güney ülkelerine bakın, onlar için ateşten gömlek. Ülke olarak performansa dayalı bir kültüre geçmemiz çok önemli. Tuzaklara düşmemeye çalışıyoruz.

Memur sayısı:

Bazı alanlarda açık var, bazı alanlarda fazlalığımız var. Örneğin; doktor ve hemşire açığımız var.

Memurlar ve enflasyon:

Masada bitsin diye bütçe imkanlarının ötesine geçtik.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?