banner15

Şimşek, Rus mevkidaşıyla görüştü

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rus mevkidaşı ile heyetler arası görüşmede bulundu

Şimşek, Rus mevkidaşıyla görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığındaki Türk heyeti Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkoviç ile görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkan'ı Vladimir Putin'in 9 Ağustos tarihinde St. Petersburg'da görüşeceklerini söyledi.

"RUSYA, ÖNEMLİ VE STRATEJİK ORTAĞIMIZDIR"

Şimşek görüşmede yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bana ve heyetime geldiğimiz zamandan beri göstermiş olduğunuz misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız dün itibari ile Ağustos ayının 9'unda Petersburg'a geleceği hakkında bana bilgiler verdiler. Sizin de ifade ettiğiniz gibi ilişkilerimizin hızlı bir şekilde normale dönmesi hatta 24 Kasım tarihinin de öncesine taşımak için buradayız. Rusya Federasyonu sadece önemli bir komşumuz değildir. Önemli ve stratejik bir ortağımızdır. Talihsiz bir olay nedeni ile ilişkilerimizde bir sekteye uğrama oldu. Ama bugün sadece bunun ötesine taşımak için buradayız. Ümit ediyorum ki eski zamanlardaki gibi değil de 24 Kasımında öncesine bütün alanlarda ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkarmak için buradayız. Bildiğim kadarı ile charter seferlerinin başlaması için ilave güvenlik önlemleri alındı. 24 Kasım tarihinde yaşanan olaylara rağmen ben halklarımız arasında ilişkiler konusunda hiçbir zaman bir sekteye uğraması mümkün değildir. Ayrıca bir şey demek istiyorum son dönemde yaşadığımız talihsiz süreçte Rusya'nın demokrasiden yana bize verdiği destekten dolayı da ayrıca kendilerine çok teşekkür ediyorum."

"İLİŞKİLERİMİZİ DÜZELTECEK GÖRÜŞMELERE HAZIRIZ"

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç'te görüşmede yaptığı konuşmasında, Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasındaki telefon konuşmasının ardından bir araya geldiklerini belirterek, "Bugün, iki liderin Ağustos ayı başındaki görüşmesini planlamak için temel oluşturmalıyız" dedi.

Konuşmasında Türkiye'deki zorlu koşulların hala devam ettiğini vurgulayan Dvorkoviç şöyle devam etti:

"Biz yasalara karşı eylemlerin ve şiddetin kabul edilemez olduğuna ilişkin prensiplerimizin arkasındayız. Türkiye'nin kendi yasalarının ve anayasasının temelinde sorunlarını çözmeli.
İlişkilerimizi düzeltecek görüşmelere hazırız. Bu görüşmemizin ardından bakanlar düzeyinde görüşmeler yapılacak. İkili ticari ilişkilerimizin aşama aşama düzeleceğini düşünüyoruz, burada bunun yol haritasını oluşturacağız.

Ticaret hacmimizin artması, yatırım işbirliği yapılması ve çok büyük projelerin gerçekleştirilmesi için olumlu imkanlara sahibiz. Ayrıca siyasi akımın düzelmesi ve güvenlik garantisinin alınması için yapılması gerekenleri konuşacağız. Bugün bunların üzerinde çalışacağız.

Şunu da eklemek istiyorum ki, hükümetler arası komisyonun çalışmalarının yenilenmesi için gerekli kararname imzalandı. Bu kararname İlgili mekanizmaların kurulması ve ilişkilerin yeniden başlamasını ön görüyor. 24 Kasım'daki olay için özür dilendi ve bu özür ilişkilerimizi yeniden kurmak için olanak sağladı."

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 13:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48