banner39

SineMarmara ikinci sayısında basılı halde okurla buluştu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafındanilk sayısı dijital olarak yayımlanan SineMarmara Dergisi'nin ikinci sayısı hem dijital hem de matbu olarak yayımlandı

Genel 19.02.2014, 15:29 19.02.2014, 16:13
SineMarmara ikinci sayısında basılı halde okurla buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin araştırma ve uygulama birimi Marmara Medya Merkezi (MMM)’nin sinema dergisi Sinemarmara, ikinci sayısıyla okurlarıyla buluştu. İçeriği de yenilenen dergiye artık hem basılı hem de dijital ortamda erişilebilecek.

İlk kez matbu olarak okurlarının karşısına çıkan Sinemarmara, “English Section” bölümüyle İngilizce metinlere yer verirken Sine-Arşiv bölümüyle de harf devriminden önceki Osmanlıca birikiminden örnekler sunmayı hedefliyor. Dergi lisansüstü çalışma yürüten genç akademisyen adaylarının yanı sıra, akademi ve sektörden önemli isimlerin de düşüncelerine yer veriyor.

Derginin bu sayısında Sine-Arşiv bölümünde “1920’li Yıllar Türkiye’sinden Bir Film Analizi: Bağdat Hırsızı (1924)” adlı çalışmayla Tuğba Aydeniz harf devrimi öncesinde Türkiye’deki sinema algısına dair izleri takip ediyor. English Section bölümünde ise Samiha  Khalifa’nin “The Maghreb Cinema: Between Insomnia and Hibernati: Maghreb Cinema or Sleeping Cinema?” başlıklı dünya sinemasına odaklanan makalesiyle dikkat çekiyor.

Dergide Ahmet Güven, Gökhan Şener, Elif Demoğlu, Havva Yılmaz, Harun İlhan, Sefer Kalaman, Ömer Faruk Özcan gibi isimlerin sinemanın farklı yönlerine odaklanan yazıları da yer alıyor.

AÇIKOTURUM’DA İHSAN KABİL VE MAHMUT FAZIL COŞKUN

Derginin Açıkoturum bölümünde, Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ile sinema eleştirmeni-yazarı İhsan Kabil’in, “Soğuk Savaş Sonrası Süreçte Türkiye’de Sinema” çerçevesinde son yirmi yıllık sinema birikimimizi çoklu katılımla tartışıyor. İhsan Kabil, Türk Sineması'nda 80’lerde yaşanan Fetret Dönemini anlatırken; Mahmut Fazıl Coşkun, AVM’lerle gelişen kapitalist mekânların sinema algısını nasıl değiştirdiğini ve kontrollü mekanlarda sinemanın sanatsal kalitesini tartışıyor.

“Türk Sineması 80’lerde fetret dönemini yaşıyor”, “Devlet sinema alanında desteği çok sınırlı oldu” ve “Filmi seyrettiğiniz maddi ortam (Avm) sizi belirliyor”, “Nicelik niteliğe yansımıyor” gibi temel konu başlıklarının ön plana çıktığı Açıkoturum, önemli tartışmaları gündeme getiriyor.

Dijital ortamda dergiye http://e-yayincilik.marmara.edu.tr/v2/ adresinden ulaşılabiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?