banner15

Sınır alev alev yanıyor

Türkiye Suriye sınırında akşam saatlerinde başlayan yangına halen Suriye’den her hangi bir müdahale gelmedi.

Sınır alev alev yanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye-Suriye sınırındaki kızılçam ormanlarında akşam saatlerinde başlayan yangın rüzgârın etkisiyle yayılıyor. Suriye tarafında Türkiye sınırına yakın bir yerde akşam saatlerinde başlayan yangına Suriye Yönetimi halen müdahale etmedi.

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde bağlı sınır köyleri Güveççi ve Belengöz hattının hemen karşısındaki yaklaşık 50 hektarlık alanda süren yangın rüzgârın da hızını arttırması ile birlikte yayılıyor.

Alınan bilgiye göre akşam saatlerinde Suriye’nin Harabjoz Köyü ile Yayladağı’na bağlı Güveççi ve Belengöz Köylerine yakın noktadaki kızılçam ağaçlarıyla dolu olan ormanlık alanda yangın başladı. Belengöz ve Güveççi Karakollarının yangını Hatay Orman İşletme Müdürlüğü Ekiplerine bildirdi.

Alevler henüz Türk sınırına ulaşmadı ancak Suriye sınırındaki Orman Gözetme Kulesinde bulunan Suriyeli Askerlerin yangını izlediği öğrenildi.

Yaklaşık 50 hektarlık alan üzerinde devam eden yangın şu an için Türkiye’ye sıçramış durumda olmamasına karşın rüzgar etkisiyle alevlerin Türkiye’ye gelmesini önlemek amacıyla itfaiye ekipleri sınır hattında 5 araç ve diğer ekipmanlar ile beklemeye başladı.

OLAYLAR NEDENİYLE BU YIL ORTAK PROTOKOL YAPILMADI

Suriye-Türkiye arasında her yıl olası orman yangınlarına her iki ülkenin de ortak müdahalesi için protokol imzalanıyordu. Ancak bu yıl yaz aylarına girişte Suriye’de yaşanan iç karışıklıktan dolayı ortak protokol imzalanamadı. Protokol Türkiye-Suriye sınır hattında olası orman yangınlarında her iki ülke ekiplerinin yangına ortak olarak müdahale izni getiriyordu.

SURİYE YANGINA MÜDAHALE İÇİN YARDIM İSTEYEBİLİR

Sınır hattındaki kızılçam ormanlarında başlayan orman yangına müdahale için Suriye’nin olası yardım talebinde bulunması halinde sınırda bekleyen ekiplerin Ankara’dan alacakları izin doğrultusunda sınır hattını geçerek yangına müdahale edebilecekleri de alınan bilgiler arasında yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35