banner39

Sinn Fein lideri Adams cinayetten gözaltında

IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein’in lideri Adams, Kuzey İrlanda’da 42 yıl önce işlenen bir cinayetle suçlanarak gözaltına alındı. Adams'ın kendi isteğiyle ifadeye gitiği belirtiliyor.

Genel 01.05.2014, 09:58 01.05.2014, 10:07
Sinn Fein lideri Adams cinayetten gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein’in lideri Gerry Adams, Kuzey İrlanda’da 1972’de işlenen bir cinayetle bağlantısı olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı. Adams'ın kendi isteğiyle ifadeye gitiği belirtiliyor.

Sinn Fein’in lideri Adams’ın Batı Belfast’ta 1972’de kaçırıldıktan sonra öldürülen Jean McConville cinayetiyle bağlantısı olduğu öne sürüldü. İrlanda Kurtuluş Örgütü tarafından ajan olduğu gerekçesi ile suçlanan McConville 10 yaşındaki kızının yanındayken kaçırıldı. Kadının ne kadar hayatta kaldığı bilinmezken 2003 yılında cesedi bulundu. Ajan olduğu şüphesi ile1970’li yıllarda kaçırılan 16 kişiden 7’si halen kayıp durumda.

Polis merkezine ifade vermeye gitmeden önce yazılı açıklama yapan Adams, İRA ile ilişkisi olduğunu ancak cinayetle bir bağının bulunmadığını ve tamamen masum olduğunu savundu.

İngiltere ile IRA arasında 1990’lı yıllarda yürütülen barış sürecinin en önemli isimlerinden biri olan Adams, uzun süre milletvekili olarak görev yapmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?