banner15

Şırnak'ta İHA/SİHA birliği kuruldu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelede en sık kullandığı araçlardan olan İHA'lar Şırnak sınırında faaliyet göstermeye başladı. TSK'nın dördüncü İHA birliği Şırnak'ın Cizre ilçesinde kuruldu. Birlikte Baykar Makine üretimi olan Bayraktar TB2 İHA ve SİHa'ları yer alıyor.

Şırnak'ta İHA/SİHA birliği kuruldu

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki teröristlere yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı'nda önemli başarıya imza atan TSK'nın İHA birliklerine bir yenisi daha eklendi. Şimdiye kadar Batman, Elazığ ve Van'da kurulan faaliyet gösteren İHA birliklerinin sonuncusu Şırnak'ın Cizre ilçesinde faaliyete geçerek operasyon uçuşları gerçekleştiriyor. Birlik envanterinde Baykar Makina tarafından Türk mühendislerinin geliştirdiği, yerli İHA ve SİHA Bayraktar TB2 kullanılıyor.

Kurban Bayramı'nda, Türkiye-Irak sınırındaki üs bölgelerinde bayramlaşma ziyaretlerinde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda faaliyete başlayan İHA birliğini ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı.

BİRLİK BAYRAKTAR TB2’LERLE GÖREV YAPIYOR

Milli ve yerli savunma sanayi ürünü İHA'lar, harekât etkinliğine katkı sağlayan ve başarıyı kısa sürede sağlayan silahların başında yer aldı. TSK; İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları'nı (SİHA), Suriye'nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı Harekâtı'nda birliklerin taktik istihbarat ve ateş destek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandı. Harekât boyunca İHA ve SİHA'lara kazandırılan yarı-otonom yetenekler ve atış kontrol sistemleri entegrasyonu sayesinde, hedefe görünmeden yaklaşılıp hassas vuruşlar yapılarak, harekâtın askeri karar verme süreçlerine olumlu katkı sağlandı.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48