banner15

Şişecam'da binlerce işçi greve gitti

Şişcam'a bağlı altı fabrikada işçiler bugün greve gitti. Greve giden işçi sayısının 5 bin 800 olduğu belirtiliyor

Şişecam'da binlerce işçi greve gitti

Şişecam’da örgütlü Kristal İş Sendikası, yürütülen toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeni ile grev kararı aldı. 5 bin 800 işçi bu sabah iş başı yapmadı. Grev kararı 6 fabrikada uygulanıyor.

Cam İşverenleri Sendikası ile Kristal-İş Sendikası arasında yürütülen 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde sonuç çıkmadı. Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın bu sabah Lüleburgaz Büyük Karıştıran mevkiinde grevle ilgili basın açıklaması yapması bekleniyor. Taraflar arasındaki anlaşmazlık konularının başında, ‘ücret zammı’, ‘düşük ücretli çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı’, ‘işe giriş ücreti’ gibi konular yer aldı.

Grev uygulaması, Şişecam’a ait şu fabrikalarda uygulanacak: Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi A.Ş. ( Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş.

'ORANDA ANLAŞAMADIK'

Öte yandan yapılan grevle ilgili olarak Şişecam Topluluğu’ndan yapılan açıklamada "Şişecam Topluluğu çalışanlarının refah seviyesinin korunması ve geliştirilmesi için bugüne kadar azami gayret göstermiştir. İşçilik yüksek olduğu cam sektöründe faaliyet gösteren topluluğumuz, 24’üncü Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri süresince yapıcı tavrını ortaya korumuştur.  2014 başından bu yana devam eden görüşmelerde, ücret artışlarında ve haklarla ilgili düzenlemelerde temel gösterge olan enflasyonun üzerinde artış önerisinde bulunan Topluluğumuz her türlü çabayı göstermiştir. 10 fabrikada toplam 5561 mavi yakalı çalışanımızı ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taraflar arasında anlaşma sağlanamamıştır. Ve gelinen noktada, 2014 başından itibaren ücretlerde ilk yıl için, 2013 yılsonu enflasyon rakamının 4,39 puan üzerinde ortalama yüzde 11,79 oranında artış Kristal İş Sendikası tarafından kabul edilmemiştir. Kristal İş Sendikası yüzde 23,12 oranında artış talebinde ısrar ederek grev kararını uygulamaya koyacağını açıklamıştır" denildi.

Şişecam, CHP'nin de ortakları arasında bulunduğu Türkiye İş Bankası'nın bir iştiraki olarak 1934  yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48