Sisi hem Clinton'la hem de Trump'la görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, BM Genel Kurul toplantısı için gittiği New York’ta ABD başkan adayları Donald Trump ve Hillary Clinton ile görüştü. ABD’li başkan adaylarının Sisi’ye olan ilgisi dikkat çekiciydi

Gündem 20.09.2016, 14:21 20.09.2016, 14:38
Sisi hem Clinton'la hem de Trump'la görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump ve Demokrat Parti adayı Clinton, Sisi’yle görüşmelerinde IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerle mücadeleyi ele aldı. İki siyasetçinin ABD’nin terörle mücadele alanında Mısır’la yakın işbirliği kurmak istediklerini Sisi’ye ilettiği kaydedildi.

​'TRUMP KAZANIRSA ABD MISIR'IN SADIK BİR DOSTU OLACAK'

Spunik'te yer alan habere göre Trump, görüşme sonrası yayınladığı yazılı açıklamada, Sisi’ye Mısır ve ABD’nin ortak düşmana karşı işbirliğini artırması gerektiği mesajı verdiğini belirtti. Trump’ın başkan olması halinde ABD’nin Mısır’ın güvenebileceği sadık bir dostu olacağı ifade edilen açıklamada, “Trump kasım ayındaki seçimleri kazanırsa Cumhurbaşkanı Sisi’yi resmi ziyaret için ABD’ye davet edecek ve Mısır’ı ve çok büyük saygı duyduğu Mısır halkını ziyaret etmekten onur duyacak” denildi.

Sisi’nin Clinton’la görüşmesinde de ülkesinin insan hakları ve sivil özgürlükler alanında önemli ilerleme kaydettiğini söylediği belirtildi.

BM Genel Kurulu’nda dün bir konuşma yapan Mısır liderinin New York’ta Fransa, İngiltere ve Filistin liderleriyle de görüşmeler yapması bekleniyor.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?