banner39

Sisi ile Erdoğan Nisan'da biraraya gelebilir

Mısır basınına göre, Abdulfettah es-Sisi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında İİT'in dönem başkanlığını devri konusunda, önümüzdeki Nisan ayında zorunlu bir görüşme gerçekleşmesi gündemde...

Genel 05.01.2016, 18:55 06.01.2016, 09:19
Sisi ile Erdoğan Nisan'da biraraya gelebilir

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni- Kahire
 
Abdulfettah es-Sisi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, Islam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) dönem başkanlığını devri konusunda, önümüzdeki Nisan ayında zorunlu bir görüşme gerçekleşeceği iddia ediliyor. İddianın sahibi ise Mısır'da Sisi yanlısı olarak bilinen El Vatan gazetesi.

Gazetenin dillendirdiği ve Mısır tv'lerinde de yer almaya başlayan iddiaya göre, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İİT'in Nisan'daki zirve toplantısı için İstanbul'a gidecek ve dönem başkanlığını Recep Tayyip Erdoğan'a aktaracak.

57 ülkeden oluşan İİT'in dönem başkanlığı yapan Mısır'ın, örgütün önümüzdeki Nisan ayında İstanbul’da düzenlenmesi beklenen yeni zirvede, başkanlığı Türkiye’ye resmi bir şekilde devretmesi gerekiyor. Sisi yanlısı Mısır Medyası, bu çerçevede Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi’nin Türkiye’ye gidip zirve başkanlığını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan'a teslim edeceğini öne sürüyor.

El Vatan gazetesi, uygulanan protokol gereğince cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve öncesinde Sisi’ye Türkiye’ye gelmesi için resmi bir davet göndermesi gerektiğine işaret ediyorlar. Yine aynı haberde, Suudi Arabistan'ın uzun süredir iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesi amacıyla arabuluculuk yaptığı da ileri sürülüyor.

Sisi’nin Nisan’da çok zor bir durumda kalacağının dile getirildiği haberde, Türkiye’ye giden Mısır Devlet Başkanı'nın nasıl karşılanacağı, korunması için alınması gereken güvenlik tedbirlerin neler olacağı da merak konusu olarak dillendirildi.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?