banner39

'Sivas davasında 79 kişi ceza aldı'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sivas davasının düştüğü yönündeki iddialara sert cevap vererek "bu davada 79 kişi ceza almıştır" dedi

Genel 16.03.2012, 16:53 16.03.2012, 16:53
'Sivas davasında 79 kişi ceza aldı'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Sivas davası düşmedi. Sivas olaylarına dönük yargılamalarda ana dava biteli çok oldu. O davada mahkumiyetler verildi ve o mahkumiyetler şu anda infaz ediliyor” dedi.

Ergin, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. Toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı.

Bir gazetecinin “Sivas davası zaman aşımından düştü. Süreç devam edebilir mi?” şeklindeki sorusuna Ergin, haberciliğin olayları düz aynayla yansıtma işi olması gerektiğini söyledi.

Ergin, olandan farklı yansıtımlara katılmalarının mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:
“Baştan itibaren bunları çok net söyledik, Sivas davası düşmedi. Sivas olaylarına dönük yargılamalarda ana dava biteli çok oldu. O davada mahkumiyetler verildi ve o mahkumiyetler şu anda infaz ediliyor. 79 sanık ceza aldı, önemli bir kısmı idamdan dönüştürülen ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına çarptırıldı. 20 yıl, 15 yıl, 10 yıl hapis cezası alan sanıklar var. Son duruşmada 5 kişiyle ilgili bir zaman aşımı kararı verildi. Devam eden kısmı var 3 sanık için, aranmakta olan sanıklar var. Şimdi haberler, olaylar topluma yansıtılırken bunun oluşan algısını da gözetmek durumundayız ve bunların doğru yansımasına önem vermek durumundayız. O açıdan sorunuza girişte 'Sivas davası zaman aşımından dolayı düştü' ifadesinin doğru olmadığını ifade ediyorum. Altını çiziyorum, Sivas davasında ana dava sona ermiştir, feri faillerle ilgili yargılamalar devam etmektedir. 79 kişi ve önemli bir kısmı da ağırlaştırılmış müebbet, ağır hapse mahkum olmuştur. Onun için bu haberler yapılırken daha özenli ifadeler kullanılması gerektiğini düşünüyorum.”
Ergin, bununla birlikte zaman aşımı kavramını sorgulamaları gerektiğini ifade ederek, Türk yargı sisteminin öteden beri temel sorunlarından birinin zaman aşımı olduğunu belirtti.

Sadullah Ergin, “Yılda 17-18 bine varan zaman aşımından düşen dosya sayısı vardı. 2011 yılı itibariyle bu rakam 14 binlere gerilemiştir. 2-3 yıl içerisinde bu rakam minimum düzeye inecektir” diye konuştu.
Türkiye'de yargının artık zaman aşımı sorununun olmaması için alınan tedbirler olduğunu hatırlatan Ergin, “Yargıyı hızlandırma paketleri, yüksek yargıda uzun süren temyiz sürelerini kısaltacak adımlar, bunun en önemli adımlarıdır. Bütün bu tedbirler uygulandığında artık zaman aşımı gibi ciddi bir problemimiz olmayacaktır” diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?