banner39

Snowden için yeni bir internet portalı kuruldu

Snowden'ı destekleyen ve sızdırdığı bilgileri yayınlayan gazeteciler yeni bir internet portalı kurdular.

Genel 11.02.2014, 11:39 11.02.2014, 11:39
Snowden için yeni bir internet portalı kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat programlama uzmanı Edward Snowden'dan gizli bilgileri alarak dünya kamuoyuna duyuran gazeteciler 'The Intercept' (Önlem) isimli yeni bir internet portalı kurdular. Dün bir açıklama yapan 3 kurucu, Snowden'ın verdiği bilgileri burada yayınlamaya devam edeceklerini bildirdi.

Gazeteci Gleen Greenwald, belgesel film yapımcısı Laura Poitras ve araştırmacı gazeteci Jeremy Scahill'den oluşan ekip tarafından kurulan internet portalının ilk haberinde Amerikan istihbarat örgütü NSA tarafından elektronik takip sonucu elde edilen bilgilerin ABD'nin İHA saldırılarında çok önemli bir rol oynadığı, yüzlerce sivilin de hayatını kaybettiği saldırılarda öldürülecek kişilerin bu bilgilerle belirlendiği bildirildi. Haberin yanında Amerikan istihbarat merkezlerinin havadan alınmış net görüntüleri de bulunuyor.

Kurucu üyeler, yeni internet portalının başlangıçta Snowden'ın bilgilerini yayınlamaya devam edeceğini, ancak daha sonra geniş bir cephede araştırmacı gazetecilik yaparak elde edilen sonuçların yayınlanacağını bildirdiler. Intercept'in konuları arasında yolsuzluk, adaletin kötüye kullanılması, vatandaş hak ve özgürlüklerinin ihlali ve sosyal eşitsizlikler bulunacak.

Yeni portalın Ebay kurucularından Pierre Omidyar tarafından finanse edildiği bildirildi. Milyarder Omidyar, yıllar önce Hawai'ye taşınarak burada yeni gazetecilik projeleri deniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?